MARKET Mİ? KIYMET Mİ?
Advert
MARKET Mİ? KIYMET Mİ?
Murat Sever (İktisatçı & Esnaf)

MARKET Mİ? KIYMET Mİ?

Abi bak 8 ay oldu parayı vermediğiniz gibi benden alışverişte yapmıyorsunuz.Yenge hanım büyük marketlerin poşetleriyle gözümün önünden geçiyor.Benden şeker ve ekmekten başka bir şey aldığınız yok.Verin benim paramı tam 840 tl oldu nereden alırsanız alın valla gücenmem.Bende bu mallara para bağlıyorum millet parasını istiyor.Sen vermesen o vermese kapatalım mı dükkanı?Adı üstünde alışveriş üstüne ben sana elden para verdim.Açık kapıyı neden kendine kapatıyorsun.Gel ver paramı yine eşya da al, para da al. Eşyaya paraya yok diyen mi var abi size.

-??????

-Abim bak bu kaçıncı tamam deyişin birde hakaret ediyorsun bak.Ben sana iyilik yaptım mal verdim.Benimde sıkıntılarım var.Senin gibi 100 kişide olsa 84 bin tl yapar.

-?????

-Ulan oğlum erkeksen gel dükkana dükkandayım.Gel oğlum................

Haydaaa .Yav bir selam verelim dedik.Kapat bu telefonu kerem hayırdır.Bu ne sinir.

Sorma abi yav.Gelde bu memlekette iş yap malımızla paramızla rezil oluyoruz bir de hakaret ediliyoruz dedi market işleten kerem arkadaşım.

Gelip dünyanın eşyasını aldılar verdik. sıkıntım var dedi elden para istedi verdik 8 aydır dükkandan arada bir şeker sigara ve ekmekten başka bir şey aldıkları bir şey yok Murat abi.Taziyesine de gittik mevlüdüne de gittik hasta ziyaretine de gittik ama onlar şimdi ellerinde poşetler 1 kuruşundan vazgeçmeyen marketlere gidiyorlar bu şerefli müşterilerimiz abi.Valla yeminle elden para vermişim ona.Bak borcunu vermediği halde çocuğu yolluyor yanıma ben hala ekmek şekere sigaraya yok demiyorum istediği eşyaya yok demiyorum ama o bana telefonda üstüne hakaret ve küfür ediyor.Abi kazandığım 3-5 kuruş paradır.Kimsenin malında namusunda gözümüz yok böyle şerefsizlerde isyan ettiriyor.İyiliğimize de esnaflığımızı da pişman ettiriyorlar bizi.Yazık değil mi abi yazık değil mi?

-Yazık Kerem hem de çok yazık daha derken

-Bak abi bak, bana yok denilen parayla bak hanımı büyük marketten den dünya kadar eşya almış utanmadanda salına salına buradan geçiyor.Aldığı bütün malzemeler benim markette de var.Şimdi dese ki sen borca vermedin oradan aldık.Orası borca eşyamı veriyor?

-Yazıktan ötesi zulümlük ve zalimlik.

Senin bakkalın sana borca eşya veriyor.Elden para veriyor.Cenazene taziyene hasta ziyaretine geliyor.Birde üstüne ona borç takıp başka yerden alışveriş yapıyorsun.Yani insanlığınız bu kadar mı ayaklar altında.Elbette ki özgürsün istediğin yerden alışveriş yaparsın bu seninde benimde onunda en doğal hakkı.Ama tek bir şartla; Milletin hakkını verdikten sonra gidip dilediğin yerden  alışveriş yaparsın.Öyle başkasına borç takarak başkasının parasıyla gidip ne başka bir marketten nede başka bir dükkandan alışveriş yapamazsın.Hakkın yok.Bu tek bakkal değildir giyimcide de öyle fırıncıda da öyle yani parayı takmış olduğun tüm esnafta da aynıdır.

Bu değil yazık insanlık dışıdır.

Zalimlik ve zulümlüktür ve de vebali çok ağırdır.

Altından kalkamazsınız

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAYMAKAM DERECİ KORONAVİRÜS DENETİMLERİNDE
KAYMAKAM DERECİ KORONAVİRÜS DENETİMLERİNDE
400 BEKÇİ ALINACAK
400 BEKÇİ ALINACAK