BİRDE SEN BENİM DOSTUM OLABİLSEN
Advert
BİRDE SEN BENİM DOSTUM OLABİLSEN
Murat Sever (İktisatçı & Esnaf)

BİRDE SEN BENİM DOSTUM OLABİLSEN

Bazen şöyle bir bakıyorum da ticaret yapan bazı insanlar ya zarar ediyorlar ve belli bir süre sonra kapatıp gidiyorlar yada faizcilerin eline düşüyorlar. Bir gün bakıyorsun ki bunalıma girmiş ve intiharın eşiğinde. Ben bunda yani bu zarar da dost ve arkadaş diye görünen kişilerin de katkısının yüzde 80 ler de olduğunu söyleyebilirim.

Neden mi? 

Düşünün ticaret yapacaksınız hiç bir sermayeniz yok. Kimseye muhtaç olmama adı altında kendi yağınızla kavrulma düşüncesiyle. Açtınız bir işyeri ve toptancının mallarını dükkânınıza doldurdunuz. Belli bir kar payı koyup bunu bu kadara satar evimin geçimini sağlar namerde muhtaç olmadan yaşar giderim dediniz.

Evet, siz öyle dediniz.

Siz iyi düşündünüz ama siz bilmiyorsunuz ki sizin çevrenizde ki bazı insanların hatta akrabaların gözü sizin işyerinizde ki mallarda hainlikte ve şerefsizlikte. Bilemezsiniz ki onun düşüncesinde ki seni çarpmayı. Onun düşüncesinde ki seni zarara koymayı. Gelir sizinle hep iyi şeylerden bahseder. Yanınızdan ayrılmaz. Bir dosttan öte görünür size. Bir kaç peşin alışverişten sonra gerçek yüzünü göstermeye başlayacaktır artık. Gelir sizden borca ister. Sizde iyi niyetlisiniz ona vermeyeyim de kime borca vereyim der. Bırakın malı, dost bilir dükkânı bile verirsiniz ona. Siz iyi niyetliliğinizle borca verirsiniz oda alır gider ve beklersiniz aylarca onun para getirmesini. Ama onun gözü sizin daha doğrusu sizin olmayan toptancının malında. O kafasında ki şeytanlıkla seni çarpacak ya aklı sıra. Bakarsın bir daha gelir yine hoş eder. Bir daha borç ister. Bir daha verirsin. Bir üç beş derken bakarsın ki artık yanına uğramaz. Telefon açarsın telefonlarına bakmaz. Yolunu değiştirir ve artık yanınıza da uğramaz Ve onun gibi defterde onlarcası belki de yüzlercesi birikmiş artık.

İş işten geçmiştir. Ondan sonra yerine koyacak mal ve toptancıya verecek para kredi kartı borçları kira ve vergi derken bakacaksınız ki bu dost görünen onlarca insanlarda milyarın var ama ödeme yapacak bir kuruşunuz yok. Kredi kartları faizi derken vergi faizi derken senetler derken ondan ufak bir faizle borç alayım derken dur bundan da alayım derken ve Allah muhafaza bir bakmışsınız ki bazı şerefsizlerin yüzünden borç batağına saplanmış gitmişsiniz.

Namerde muhtaç olmadan yaşayayım derken sadece toptancıya borcunuz olduğu bir dönemden Allah korkusu olmayan bazı insanların sizi intihara kadar sürüklemiş bir döneme girdiniz artık. Dükkân sahibi kiram derken sana mal veren toptancı param derken senetler faizler maliye vergi sgk borcu derken,De hade size geçmiş olsun artık.

Sizi birden intiharın eşiğine kadar getirdiler sen benim dostumsun diyenleriniz ve bu akraba dediğiniz akrepleriniz. Sizi zarara koyar ve ardı sıra bakmadan giderler.

Onların o kafasında artık bu düşünce vardır. Ma ne olmuş?

Yani hiç mi hırsızın suçu yok. Faizcileri bu kadar kötülerken hiç mi sana borçları olanların iyi günde yanında olup ta kötü günde kaçanların suçu yok. Kendisinden malların parasını sıkışmışım borcum var bana para getir diyerek istediğinde. Alıp bir başkasının malını götürüp çoluk çocuğuna yediren, Adamın parasını hakkını vermeyenin hiç mi suçu yok? Kısa bir deyişle hırsızın hiç mi suçu yok. Bana göre en büyük günahkârlar bunlardır. Asıl hırsızlar ve tefeciler bunlardır. İnsanları çıkmaza sokup cehennem odunu faizcilerin eline düşürenler en az bu faiz ve tefeciler kadar suçludur. Asıl en büyük suç bu gibi insanlardadır. Asıl günah bu gibi insanların boynunadır. Öyle hiç kimse kusura bakmasın.

Dost dediğin tek taraflı hele çıkar amaçlı hiç olmamalıdır.

Neymiş bende var hep o faydalanıyor ve diyor ki ''Sen benim dostumsun''

Doğrudur ben senin dostunum ama lütfen ''Biraz da sen benim dostum ol''

Bakalım bu yükü ne kadar kaldırabileceksin.

Lütfen. Hatayı önce kendimizde arayalım. Gidip vermemek adı altında ve düşüncesinde size insanlık yapanların malını ve parasını alıp vermeme hissine kapılmayalım. Bir insanın ölümüne çoluk çocuğunun vebalini boynumuza almaya

Sakın ha sakın korkalım. Aman ha korkalım.

Vallahi de billahi de ne bu dünya da ne de öbür dünya da seni kimse kurtaramaz.

Dostum diyen uyanık.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
VİRANŞEHİR'DE Kİ HIRSIZLAR SU HAYRATLARININ MUSLUKLARINI ÇALIYOR
VİRANŞEHİR'DE Kİ HIRSIZLAR SU HAYRATLARININ MUSLUKLARINI ÇALIYOR
SURİYE'DE MEYDANA GELEN DEPREM ŞANLIURFA BÖLGESİNİ UYKUDAN AYAĞA KALDIRDI
SURİYE'DE MEYDANA GELEN DEPREM ŞANLIURFA BÖLGESİNİ UYKUDAN AYAĞA KALDIRDI