KALİTELİ ÜRÜNÜN SAHTESİNE PARA VEREREK KENDİNİ AKILLI ZANNETMEK
Advert
KALİTELİ ÜRÜNÜN SAHTESİNE PARA VEREREK KENDİNİ AKILLI ZANNETMEK
Murat Sever

KALİTELİ ÜRÜNÜN SAHTESİNE PARA VEREREK KENDİNİ AKILLI ZANNETMEK

Günümüz de ne yazık ki sahtesi yapılmayan ürün yok gibi.

Özellikle de temizlik ve gıda maddesinde bilerek yâda bilmeyerek sahtesini kullandığımız ürünler Allah muhafaza bizleri maalesef ölüme kadar götürebiliyor.

A’’Aman ya ne olacak hepsi aynıdır’’ düşüncesi benimsemişiz kafamızda. Mademki hepsi aynıdır .O zaman kardeşim kaliteli malın sahtesini alacağına git yan ürününü yani ona benzer fabrika malını al. Bari o en azından fabrika malıdır. Benzer üründür. Ucuzdur, Pek kaliteli değildir ama en azından merdiven altı değildir. Sana da bütçene de zarar vermez.

Yok, Almaz gider sahte ürünü alır ama yan ürün ya da ondan biraz düşük kalitede ki malı almaz.

Peki, Niye mi?

İçeriği sahte, Ama malın ambalajı orjanaline benziyor ya, alıp sağa sola hava atacak. İşte millet desin ki bak malını parasını yiyor. Kaliteli mal alıyor. Marka alıyor. Marka giyiyor. (Tev tev tev).

Sırf onun bunun gözünde böyle görünmek için kendimize verdiğimiz zarara bakın. Hatta kendisi bile bazen kaliteli mal aldığına inanacak. Yav sen ambalaja para verdin, Markanın ismine para verdin ama sağlığını hatta kendini bile zarara soktun…

Bir esnaf olarak bazen düşünüyorum da desem ki mesela esnaf sahte ürünü getirmese o ürün satılmaz.

Ama bir o kadar da düşünüyorum ki ben getirmedim de ne oluyor. Evet, sanki ne oluyor ki sahte ürüne talep fazla olunca benim gibi esnafın getirdiği o orijinal mallarda raflarda tozlanıp duruyor. Bana da Her gün onların tozunu almak düşüyor. Şaka gibi. Ama aynen öyle. Gelen gelir der kaçadır? Giden gelir der kaçadır? Alacak insan yok. Orjinal ve kaliteli mal ya, 2 lirası fazla ya. Hep aynı söz aaa çok pahalı filan yerde bu fiyata. Bence de size pahalı çünkü siz benden kaliteli ürünün içeriğini istemiyorsunuz sadece ambalajı olsunda içindeki önemli değil demek istiyorsunuz.. Beni de günaha teşvik ediyorsunuz ama yemezler.

Ucuz etin işkenesi küçe de olurmuş derlerdi eski Siverekli insanlarımız.

Hani bilerek yada bilmeyerek kalitesiz mal gibi ucuz diye alınan ama pişmeyen etin  suyu tencereyle fırrr sokağa atılırmış eski deyimle.Ama şimdi küçe ye bir şey atılmaktan ziyade özellikle rağbet ediliyor ucuz mala. Adamlar bugün resmen ucuz malı ve sahteyi istiyor.Bile bile istiyor.Yeter ki üstünde marka olsun.Yeter ki ucuz olsun hani maksat hava atmak olsun.İsmimiz namımız yürüsün.Aha bu adam malını yiyor desinler.

 Ucuz mal her zaman insana pahalıya patlar derdi Ünlü iş adamı rahmetli Sakıp Sabancı.

Yemin ederim size işyerime gelen bir müşteri benden kireç sökücü olan bir calgon istedi. Bende ona bendeki ürünü verdim. Dedi ki ooo çok pahalı dedim ki iyisidir orijinalidir. Ona yaklaşık 10 dakika olayı anlattım. Başka bir işyerinde olan sahte ürünü getirdim ve aradaki farkı da ifade ettim. İnanmayacaksınız ama o kadar anlatmama rağmen bana diğer getirdiğim ürünü alacağını söyledi. Ve o sahte ucuz ürünü istedi maalesef. Ben satmadım. Ama o gidip bile bile o başka dükkândan aldı.

Torsil isteyen bir başka müşteriye de orijinal kaliteli ürünün fiyatını söyledim oda çok pahalı dedi. Elimde numunelik olan diğer sahte olan ürünü açıp aradaki farkı göstererek ona da 5 dakika boyunca ifade etmeye çalıştım ve 5 tl ucuz olduğunu söyledim. Ama o yine de dedi ki bir şey olmaz sen bu sahteyi ver. yani sahte olduğunu bile bile sırf 5 tl ucuz diye o malı istedi. Ben de o sahte ürün numunedir deyip o malı satmadığımı belirttim. Oda almadı gitti.

Şu anda ünlü ürünlerin mesela Ona, Yudum, Aymar ayçiçeği gibi yağların, Omo, Alo ve Ariel gibi Çamaşır deterjanlarının ve benzerlerinin piyasada orijinalleri çok az. Sahteleri ise daha ucuz ve rağbet gördüğü için çok daha fazla.

Mesela sahte ürünlerden bir tanesine diyelim ki merdiven altında sahte üretilen calgon’a örnek verecek olursak;

Bugün bir kireç sökücü olan calgonun perakende gerçek fiyatı 10 tl den aşağı değildir. Ama gel gelelim ki bunun sahtesini piyasada 5 yâda 6 tl ye bulabilirsiniz.

Peki, nedir bu sahte calgon.

500 gr lık calgonun içeriğinde 350 gr tuz 150 gr da normal elde yıkama deterjanı ve çamaşır sodası bulunur. Evet, İçeriği bu. Tuzun kilosu toptan 35 kuruş 35*35: 1.225 tl

Geri kalan içerik 25 kuruşta soda ve elde yıkama torsili olsun. Oldu 1,5 tl

Ambalajıda 50 kuruş olursa bize merdiven altı calgon’un maliyet fiyatı 2, tl çıkacaktır.

Esnafa 3,50 tl ye verirse koli içinde 18 adet olsa 18 *1,5: 27 lira bir kolide kar.

Bir esnaf en az 10 koli alırsa 270 lira

En az 10 esnafa verirse 100*10: 2,700 tl

Kısa günün karı. İşte bilinçsiz yâda bilinçli esnafımız bu sahte ürünlere para verip sahtecinin hem suçuna hem de en önemlisi günahına da ortak oluyor. Kendini bilerek günaha sokuyor.

Ama işte talep te de var. Ama ne yazık ki:

Bizim vatandaşımız orjinal ürüne 10 tl vermeyip sadece ambalajına 5 tl yi gözden çıkarır. Hâlbuki aldığı ürün makinesini korumak içindir. Sahte ürünü alarak aksine makineye daha bir zarar verdiğinin bilincinde değildir. O ürünü hâlbuki hiç kullanmasa makineye daha iyidir.

Yapacağımız en akıllı iş sahte ürünü almamak.

Sahte ürünü almak istemeyenlerin tanıdığı ve güvendiği sağlam esnaftan alışverişi yapması en doğru çözüm yolu  olacaktır.

Velhasıl haram para harama gider...

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAYMAKAM DERECİ TALİMATI VERDİ: ANA CADDELERDEKİ YOĞUNLUK AZALTILACAK
KAYMAKAM DERECİ TALİMATI VERDİ: ANA CADDELERDEKİ YOĞUNLUK AZALTILACAK
KORONAVİRÜS'TE PAZARTESİ GÜNÜNDEN SONRA SONUÇLAR ORTAYA ÇIKIYOR
KORONAVİRÜS'TE PAZARTESİ GÜNÜNDEN SONRA SONUÇLAR ORTAYA ÇIKIYOR