GEÇMİŞİMİZİ İLE GELECEĞİMİZİ ELE ALALIM
Advert
GEÇMİŞİMİZİ İLE GELECEĞİMİZİ ELE ALALIM
Fuat Gemalmaz

GEÇMİŞİMİZİ İLE GELECEĞİMİZİ ELE ALALIM

Miladi bir tarih olan seneyi geride bıraktık. Yeni bir miladi bir seneye merhaba dediğimiz şu günlerde neler değişti neler yaptık! Neler yapamadık! Nerelere neler ile başarılar kıldık! Nelerde başarısız kılındık bunların hepsine kısaca bir göz atalım bakalım.

Ülke olarak gerçekten büyük atılımlar büyük yatırımlar başarılar elde etiğimiz şu tarih itibariyle büyük ataklar yaptık dünya üzerinde ülkemizin çıtasının artık tutulması zor olan bir kalkınma trendine girmiş bulunmaktayız.

Bu kalkınma trendinde olan ülkemizin gelişmesi kalkınması dünya üzerinde ki değişimleri ile büyük katılımlar ile ülkemizin gelişmesi sağlanmıştır.

Ülkemizin kalkınması ile ilimiz Şanlıurfa ilimizin kurtuluşunun tam bir asır 100’nı yılını kutlayacağımız bu yılda değişim ve gelişime kısa bir göz atalım.

Şanlıurfa ülkemin değil dünyanın en eski illerinden olan bir şehir. Dünyanın en kutsal şehirlerin başında gelen şehir. Hz. İbrahim doğduğu şehir. Hz. Eyüp hayatını sürdürdüğü şehir. Hz. Musa’nın ilk tarım yaptığı şehir. Böylesi bir şehrin geçmişinden gelinen noktaya bakıldığında tarihte ne kadar gerilere gidildiğinde dünyanın ilk tapınaklarının olduğu Göbekli tepe anıtları ile bir daha dünyaya en eksi şehir olmasını kanıtlamıştır.

Böylesi bir şehrin vatandaşı olmak böylesi bir makamda dünyaya gözlerimi açmaktan son derece mutlu gururlu ve onurluyum.

Bundan tan bir asır önce ülkemizi talan eden güçler. İlimizi de istila etmeye gelen güçlerden Fransız birliklerin ilimizi teslim almak için göndermiş oldukları birliklerini yok ederek kendi içimizdeki halkın gücüyle birlik beraberlik içerisinde Fransız birliğini yok edip ilimizi memleketimizi vatanımızı öylesi birliklerden arındırmışız.

Böylesi bir başarıyı yapan ilimin halkı ve birliği ile ülkemin kurtuluş savaşına örnek olacak bir başarıdan dolayı M. Kemal sözleri ülkemde vatanımda böylesi vatandaşlar varsa ben bu ülkeyi yeniden kurtaracak yeniden dünya ile savaşacak güce sahibim demektir. O güven ile kurtuluş savaşın emrini vermiştir.

Böylesi bir ilin 2019 miladi yılını geride bırakıp 2020 tarihine geçerken ilimizde değişen gelişen neler onlara baktığımızda özelikle kültürel alanda çok gerilerde kaldığımız görülmektedir.

İlimdeki ulaşım alanında büyük sıkıntılar yaşanmakta ilimizde yolların darlığı ve çevre yolların ağır aksak yapılmasından dolayı ilimizde trafik denilen bir kavram konuşmakta yanlıştır. Çünkü trafik denilen bir şey yok olmayan bir olayı konuşmakta yanlıştır.

İlimizin gelişmesi için hiç plan projeler yapılmadığı ayrıca bir gözlemdir. İlimdeki siyasetçilerin ilimle ilgili hiçbir konuda sözde 14 Şanlıurfa ilinin milletvekilleri olmasına rağmen ilimde tüm halk olarak acaba bir kaçı haricinde ilimde tanıyan gören veya ilim için bire sen soru veya bir gelişim proje için bir talep ettikleri ne duyulmuş nede görülmüştür.

Bir asır önce Fransız işgalinden kurtarmış olduğumuz ilimize bu birkaç yıl önceden ensar olarak gelen ülkelerinde savaştan bize sığınan Suriyeli kardeşlere kucak açtık. Birde baktık ki bizim misafir edip kucak açtığımız misafirlerin bizim kültürümüze ve bizim yaşantımıza özenmesi gerekirken birde ne görelim ilimizde halk onların kültürüne ve onların yaşam felsefesine geçmiştir. İlimizin gelişmesine ilimizin böylesi dışardan gelenlere adeta teslimiyet edilmiş bir lanse ile ilimizde yaşam felsefesi adeta değişmiştir.

İlimdeki yönetim ve ilimin siyasetçileri ilimde ki yaşam kalitesini ve yaşam faktörünü resmen yok etmişlerdir. İnşallah yeni yılda bu bir uyanış yılı olur. Yeni miladi yılın özelikle başta siyasetçilerime sonra ilimdeki yöneticilerin ve idarecilerin bu yılda geçmiş yıllardaki hatalarını görüp kendilerine bir çeki düzen verip yeni yıl için büyük ataklara geçip hatalarını en kısa zamanda telafi edip ilimizin layık olduğu aşamaya getirilmesini sağlarlar. Şimdiden tüm âlemi İslam’ın yeni yılını kutlar. Sağlıklı, mutlu, huzurlu, sıhhat dolu bir yıl dilerim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!