Advert
Advert
Advert
Advert
Döviz Kurları
 • Bist : 99.835
 • Altın : 243,52
 • Dolar : 5,7651
 • Euro : 6,5229
Şanlıurfa Hava Durumu
Kuvvetli Yağmurlu Sıcaklık : 7°C / 3°C Durum : Kuvvetli Yağmurlu
Bu Makale 06 Ağustos 2018 23:01:24 Tarihinde eklenmiştir. 881 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)SÖZDE VE ÖZDE KANAAT ÖNDERLERİ

Şöyle bir geriye doğru dönüp baktığımızda eskiden gerçek "Kanaat Önderleri" vardı.

 

Ve bu Kanaat önderleri hakla batılı doğru ile yanlışı ileriyi görebilen. Bir memleketin kaderini ve kapı anahtarını kolay kolay vasıfsız kişi yada kişilere teslim etmeyen kültürlü ve bilgin insanlardılar.

         

Çünkü onların yanlarında Âlimler, Müftüler, Seyyidler vardı,  Büyük aile ortamında yetişmiş günde beş vakit namazını kılan oturup kalkmasını bilen şahıslar vardı,  Onların yanlarında kumar oynayan, içki içen, faiz alan faiz(Tefeci) veren, gayri meşru işlere ismi bulaşan kişilerin ne itibarları nede kendileri yoktu. Asla olamazdı da.  O kişilerin sözleri para etmezdi,

           

Çünkü; onların yanlarında haksızlığa yer yoktu. Onların yanlarında zulme yer yoktu, Verilen yemek ziyafetlerinde sadece bir barış bir haksızlık giderilmiş ve bir oluşum havası vardı,

 

 Hak vardı hukuk vardı adalet vardı.

 

Yani verilen ziyafetin verilen yemeğin bir adı anlamı vardı. Hayır ve hasenat işi yaptıklarında gizli gizli yaparlardı, çok iffet sahibi kişilerdi. Tam bir gerçek Kanaat önderleri ve abidesiydi onlar.

 

HEPSİNİ RAHMETLE VE SAYGIYLA ANIYORUZ…

 

Peki, Şimdilerde onlar gibi Kanaat önderleri var mıdır acaba?

Yâda varsa bu kanaat önderlerimiz ne kadar çalışıyor

 

Kanaat önderi demek Vali, Kaymakam, Milletvekili, Başkan vs kişilerle boy boy resim çekip, O beni ziyaret etti ben onu ziyaret ettim. Konuştum görüştüm demekmidir?

 

Yoksa devletten çıkar elde etmek bir koltuğu kapmak sevdası mıdır?

 

Yoksa…

 

Vali, Kaymakam Milletvekili, Başkan vs. yanına gidip memleketin sorunlarını anlatmak kendilerinin ellerinin taşın altında olduğunu ifade etmek Önderi olduğu cemaatin aşiretin varlıklarını hissettirebilmek. Memlekette olan sorunlarda kendilerine düşecek ne varsa yapacaklarını belirtmek çözüm üretilmesi için talepte bulunmak ve zenginleri bir araya toplayıp kanaat önderliklerini uygulayabilmek varlıklarını faydalı  icraatlarla hissettirebilmek midir ?

 

 

 Valisi Kaymakamı Milletvekili Başkanı Müdürü Devlet kurumunun başında duran insanlar sizlerden bir adım bekliyor sevgili kanaat önderlerimiz. İnanın siz bir adım atın onlar size on adım atacaklardır.

 

Devlet demek biz demeyiz. Devleti var eden millettir. Devletin temeli millettir.

 

Bu devlette bu millette sizden hizmet bekliyor sevgili kanaat önderleri

 

Kanaat önderi demek? Kanaati olduğu aşiretten zenginleri herkes kendi aşiretinden insanları toplayıp gözetleyip hadi bu insanlar dışarıya göç ediyor önlerine geçelim fabrikalar açalım iş sahası yaratalım, Fakir fukarayı kucaklayalım, Onları sahiplenelim onlara kanat önderi olalım demek değil midir ki?

 

Kanaat önderi demek? Haksızlığa zulme adaletsizliğe dur demek önüne geçmek değil midir ki?

 

Her Kanaat önderi, Önderi olduğu cemaatin içindeki fakir ve ihtiyaç sahibi olan insanları gözetler ise, Bağlı bulunduğu cemaatin aşiretin önderliğini gerçek ve adaletli bir şekilde yapabilse inanın bu şehirde kimse açta kalmaz açıkta da kalmaz

 

İnsanlar aç, Çiftçi aç, Esnaf aç. Kısacası insanlar çaresiz. Çözümünü arayalım toplantılar yapalım. Çıkar yol bulalım toplanıp meclise gidelim ses getirelim. Üç beş koyup devletten iş sahası kurmak için destek isteyelim. Diyecek saygıdeğer kanaat önderlerimizi bekliyoruz.

 

Bu memleketin sorunlarını eleştirerek bir yere varılmaz. Hele sözde kanaat önderi ismini almakla ve hava atmakla hiç varılmaz.

 

 Evet, Özde Kanaat Önderlerimiz ne kadar var? Kendine bu ismi yakıştıran ve güvenen kaç kişi var?

 

Şöyle bir baktığımızda Ramazan ayında ve özel günlerde Belediye Dernek ve bir kaç kişi dışında kaç kanaat önderi ön ayak oldu yardım paketi dağıttı. Fakirlere fukaralara yoksullara yemek verdi. Hali vakti yerinde olmayanı evlendirdi yada ölen kişinin taziye masrafını karşıladı. Bir hayır kurumu açtırdı yada açtırmaya vesile oldu. Yada faiz altına giren insanları bulup borçlarını ödemeye yardımcı oldu

 

Yani bu memlekette her Cuma cemaatten toplanacak üç beş kuruşu karşılayabilecek kadar hiç mi zenginimiz yok? Hiç mi bir caminin giderini masrafını karşılayacak zenginimiz yok?

 

Bir okul, Bir yurt, Bir cami yapacak zenginimiz yada toprak ağalarımız hiç mi yok?

 

Peki, Bunları yönlendirecek kanaat önderlerimiz hiç yok mu Allah aşkına?

 

Neredesiniz Kanaat önderlerimiz?

 

Hz Ömer Adaleti sağlayacak kanaat önderleri çıkacak mı?

 

Ama inanıyorum ki bu yazıdan sonra, Duyacak görecek ve haber yapacağız,

 

Gerçek anlamda ki kanaat önderlerimiz ortaya çıkacak ve olaya el atacaklardır

 

Ya memlekete ve kendi insanlarına sahip çıkacak. Ve memleketimiz kalkınacak herkese örnek olacaklar

 

Yada sosyal medyalarda yine boy boy resimlerini, kendi aralarında yedikleri yemekleri paylaşacaklar ve bizlerde bakıp beğenmeye güzel yorumlar yazmaya devam edeceğiz

 

Bekleyip göreceğiz

Diğer Yazıları

Advert

Köşe Yazarları

Tümü
Advert
Advert

Arşiv Arama

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Anket

Tümü
İDAM GELSİN Mİ?
EVET
HAYIR
KARARSIZ