HİNDİ GİBİ DÜŞÜNENLER …
Advert
HİNDİ GİBİ DÜŞÜNENLER …
Murat Sever (İktisatçı & Esnaf)

HİNDİ GİBİ DÜŞÜNENLER …

Hayatım da gece hayatım yani akşamları çarşı kahveye gitme alışkanlığım hiç olmamıştır. Akşam iş yerimden eve gelir çoluk çocuğumla yemeğimi yer. Namazımı kılar çayımı içer eğer ki varsa hafif bir şekerleme uykusu yapar sonra kalkar çerez meyve yer ve oturur bilgisayarın başına biraz takılır gider sonra uyurum.

 

Bir akşam elektrikler kesilince nedense şöyle bir dışarıya çıkma isteği oldu bende. Aradım arkadaşın birini filanca kafe’deyim gel dedi. Sen gel dedim şöyle bir yürüyüş yapalım hem temiz havada almış oluruz. Tutturdu illa ki gel bu kafe’ye sana sahlep içireyim diye. İstemeyerek te olsa gittim.

 

Selam ün Aleyküm dedik oturduk masada. Tanıdığım ve tanımadığım birkaç kişi daha vardı. Biraz hoş beş derken ve o masada daha önceden tanımadığım birisiyle sohbet biraz koyulaştı.

Laf döndü dolaştı ve yılbaşı kutlanmasına takıldı. Ben sadece dinlemeye geçtim. Arkadaşın biri şöyle diyordu.

Yav bizim insanlarımız da bir âlem adamlar. Yok, efendim yılbaşı kutlamak harammış yok o gece peygamberlerden biri olan Hz İsa’nın doğumuymuş. Yok, hindi kesmek niye haram olsun ki. Meryem süresinin 33.ayetinde Hz İsa; doğduğu gün öldüğüm gün ve diriltileceğim gün bana selam (Esenlik verilmiştir) diyormuş. (Yani başka ayet sorsan bilmezler)  Bizde peygamberimizin doğum haftasını kutlamıyor muyuz? Yok, kurban kesmiyor muyuz?

Ana. Baktım ki bu adam Hıristiyan ve Yahudilerin kutlamalarını bayağı benimsiyor ve kutlamaları kabullenmeyen Müslümanları da bayağı bir eleştiriyor. Arada da benim gözlerimin içine de bakıyor. Bakıyor ki ses etmiyorum haklılığını zannediyor ki arada coştukça coşuyordu. Ben onu diğer yorumları ve tartışmaları dinledikten sonra. Lafa girdim

Dedim ki bakın ben hiçbir sözünüze müdahale etmedim tartışmaya da katılmadım. Ama sizde benim konuşacaklarıma müdahale etmeden lütfen dinleyin.

Önce o atıp tutan arkadaşa sordum (Yazımı okuyorsa ona da buradan selam olsun) Sen Müslüman mısın? Dedi ki Elhamdülillah abi ne diyorsun konuşmalarımla ne alakası var.Dedim ki ama beni dinleyeceksiniz. Bak hiç konuşmadım. Konuşmadıklarıma sayınız. Madem Müslümansın bir kelime i şahadetini alayım. Durakladı ve yarım yamalak okudu.

 

Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Resülühü.

 

Diyerekten masadakilerle beraber okuyup dedim ki ona; Söyle dilimle okudum kalbimle iman ettim. Çocuk aynen tekrarladı.

Tekrar sordum. Namaz kılıyor musun? Dedi yok. Peki, oruç tutuyor musun? Arada dedi. Zekât veriyor musun fazla malımız yok dedi. Hac a gittin mi? Yok

Peki, sen ve senin gibiler neden önce kendinizi savunmayıp ta İslam’ın beş şartı olanı yerine getirmeyi düşünmüyorsunuz da bir başkasının kutlamalarını savunuyorsunuz. Yâda dinini savunuyorsunuz.

İslam’ın şartı beş. Allah beşini yerine getirirsen Müslümansın diyor. Ona da kelime i şahadet dışın da kolaylıklar sağlıyor. Sen daha kelime i şahadet getirmeyi bilmiyorsun ama Meryem süresinin bilmem kaçıncı ayetini biliyorsun. Bak ki orada yılbaşında hindi kesiniz içki içip sarhoş olup sokaklara dökülünüz. Yılbaşın da hindi kesiniz ama kurban kesen Müslümanları da eleştiriniz diye de tövbe hâşâ yazıyor mu?

Sen tutturmuşsun Meryem süresin deki Hz İsa’nın doğum gününe selam olma ayetini. Elbet te ki selam olsun. Ama yüzlerce ayet var sen bu ayetler içinde namaz kıl diyor. Hacca git diyor. Zekât ver diyor Oruç tut diyor. 

Allah Teâlâ' Kur'ân-ı Kerîm'de; "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes" (Kevser süresi 108/2) diyor

Müslüman olmayanlar bu ayetleri okuyup ta kendi araların da bak filanca ayette böyle diyor hadi bizde yapalım diyor mu? Hadi onları bırakta sen kendin bu ayetleri biliyor ya da uyguluyor musun? Yok.

O zaman siz kendi işinize bakınız. Kendi işinize bakınız ki Allah son nefese kadar iman etme kapısını açık bırakarak. En son din İslam ve en son peygamber Hz Muhammed Mustafa (sav) diyor. Müslüman olmadıkça ebediyete kadar cehennem ateşi var diyor. Cehennemden çıkmak yok diyor. Müslümanların günahlarını çektikten sonra cennet var diyor. Yani açık kapı var diyor.

Bir daha yenileyerek diyorum ki yılbaşını kutlamak dinimizde haramdır. Hindi kes kesme değil. Ama O hayvanı 365 gün var ken o gece keserek kendine de ailene de  ve o zavallı hayvana da yazık etme kardeşim.Hiç bir ayette yılbaşı gecesini hindi keserek sabahlara kadar içki içerek Hz İsa nın doğumunu kutlayın yazmaz.

Sen en büyük mükâfat olarak bir Müslüman evladı doğmuşsun buna şükredip dinini uygulamıyorsun da. Gelmişsin bu masada hindi kesmeyi içki içip eğlenmeyi Müslüman olmayanların bayramını savunuyorsun.

Sonra o gecenin soğuğunda yolda eve giderken içim şöyle iyice bir ısındı.

Dedim ki iyi ki de evim varmış

Dedim ki iyi ki de bu çarşı kahve ayağım yok muş.

Dedim ki iyi ki de bende bu iman ateşi varmış.

Yazık olacak dedim bunlara ve bunlar gibi düşünenlere çok yazık

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI