Advert
Bu Makale 20 Temmuz 2018 13:26:56 Tarihinde eklenmiştir. 762 Defa Okundu.
Ayşe Çetintaş

Ayşe Çetintaş



VE BİRGÜN SİZİNDE SELANIZ OKUNACAK

Her sabah sela seslerini duyuyoruz, birilerinden ölüm haberleri alıyoruz, bir vesileyle mezarlıkların önünden geçiyoruz. Birbirimize sıklıkla, “Zaman çabuk geçiyor, ölüm var, dünya yalan…” diyoruz.

 

Taş çatlasa 100 yıl dan fazla yaşamayacağımızı da biliyoruz…

 

Peki o zaman nedir bu dünyaya dalışlarımız? Bu aldanışlarımız, asıl yurdumuzu unutmalarımız, birbirimizi kolayca kırıp, kırılmalarımız neden? Koşar adımlarla, ama birbirimizi ezerek nereye gidiyor, neye ulaşmayı hedefliyoruz?

 

Zaman yetmiyor bize. Çünkü zamanın kıymetini bilmiyoruz. Bu yüzden yavaşlamıyor, çarçabuk kayıyor ellerimizden.

 

Yükselen binalarla beraber, büyüyen kibirlerimizi, içinde insan kalamadığımız süslü ve pahalı kıyafetlerimizi, yanıbaşımızdakine uzanamayan ellerimizi, hakikati görmemek için kapattığımız gözlerimizi, ölüm dize getirir ancak.

 

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (Enbiya/35)

 

Ayette Rabbimiz iki şaplak demiyor, ölüm diyor ölüm! Çok sevdiğimiz, hemencecik sıkılan canımızın, bakmalara doyamadığımız bedenimizden çıkıp gitmesinden söz ediyor. “Ayy öldüm, bittim” demek gibi bir şey değil. Gerçekten ölmek ve bitmekten bahsediyor.

Ölüm ne haldeyken bulacak bizi? Tv başında sabah programına veya dizilere dalmışken mi, akıllı telefonlarımızda kaybolmuşken mi? En popüler kliplerle ritm tutarken mi?

 

Randevu vermiyor, “Geliyorum”demiyor ölüm. “Hazırlığın var mı yok mu?” diye sormuyor.

 

Kefenlerimiz vakkodan mı olsun? Çenemize bağlanan çaput hint ipeği mi? Ahh o soğuk toprağa nasıl gireceğiz. Daha yeni botoks yaptırdığımız, kaşlarımızı şekillendirdiğimiz narin yüzümüz toprağa nasıl dayanacak?

 

Pervasızca işlediğimiz günahların zift gibi kapladığı, taştan daha katı kalplerimiz ne olacak? Ölüm gelmeden nasıl temizleneceğiz? Nasuh bir tevbe nasib olacak mı ya da gayret edecek miyiz arınmak için?

 

“Off içim karardı” dedi biri.

“Kabrin içi daha karanlık” dedi diğer