Advert
Bu Makale 24 Mayıs 2018 23:53:09 Tarihinde eklenmiştir. 1038 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)RAMAZAN AYI VE ORUÇ

 

11 Ayın Sultanı insanların birbirini daha iyi tanımaya çalıştığı insanların Allah’a bir adım daha yaklaştığı ve hiçbir şeyin bu manevi huzurunun yerini dolduramayacağı Mübarek Ramazan-ı Şerif Ayımız.

 

Oruç tut sıhhat bul

 

Yüce rabbimiz hiçbir şeyi anlamsız yaratmamıştır. Hiç bir şeyi bizlerin faydası olmayacak şekilde bu kainatta düzenlememiştir. Tüm nimetleri bizim ayağımıza serdiği gibi bu mucize orucuda insanın bedeni için bir fayda sağlaması için emretmiştir. O yüzdendir ki oruç tut sıhhat bul derler.

 

Sindirim sistemi ve mide dinlenme imkanı bulur 

 

Mide boş olacağı için kalp mideye kan pompalamasını azaltır ve kalp de dinlenmiş olur.

 

Böbrekler de aynı zamanda dinlenirler 

 

Oruçlu iken tüm hücreler, 12 parmak bağırsağı, karaciğer gibi bir çok sürekli çalışan ve yorulan organlar toksiklerden kurtulma, dinlenme ve kendini yenileme ve iyileştirme imkanı bulur.

 

Oruçta vücutta uzun süre depolanmış yağlar ve diğer besin maddeleri kullanılır, yakılır, vücut bu vesileyle yenilenmiş olur.

 

İnsanlara sabırlı olmayı öğretir, açlık ile mücadele ve aç insanların halini daha iyi anlar

 

Vücutta eskimiş, yaşlanmış, zarar görmüş, dejenere olmuş hücreler ortadan kaldırılır, Yerine genç ve dinamik yeni hücreler ortaya çıkar

 

Ünlü bilim adamları bile oruç tutmanın faydaları karşısında şaşkınlığını gizleyememişlerdir

 

1940 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan ünlü bilim adamı, Dr. Alexis Carrel  "L'Hamme,Cet İnconnu" adlı eserinde:

 

"Oruç sırasında organizmalarda depo edilmiş besin maddelerinin harcandığını, sonradan bunların yerine yenilerinin geldiğini, böylece bütün vücutta bir yenilenme olduğunu ve orucun sağlık bakımından çok yararlı olduğunu." Belirtir

 

Bunlar sağlık açısından bazıları

 

Peki ya dini açıdan

 

Oruç islamın beş şartlarında biridir.Yani Müslümanlığın ben Müslümanım diyenin üzerine farzdır

 

Dediğim gibi Rabbimiz hiçbir şeyi bizim kötülüğümüze istemez. Onun içindir ki yolcu olana hasta olana oruç tutamama durumu olana bile kolaylıklar getirmiştir. Daha sonrada kaza yaparak tutabileceğini belirtmiştir.

Öyleki unutularak bir şey yemene içmene bile günah yok

Bilmeden yemek yada içmek günah değildir ve orucu da bozmaz. Çünkü Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa (SAV) şöyle buyurmuştur:

 

“Oruçlu kimse oruçlu olduğunu unutup da yediği ve içtiği zaman, orucunu (bozmayıp) tamamlasın! Çünkü o oruçluya ancak Allah yedirmiş ve içirmiştir.” (Buhari, Savm, 26; Müslim, Sıyâm, 33 (1155)

 

Evet Allah kuluna emrettiği zaman ne kadar emrine itaat ediyor o kulu onu ne kadar seviyor diye görmek ister. Emrettiklerini yerine getiren kulundan hoşnut olur.

 

Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:
 

"Eğer kullar, Ramazan'da neler olduğunu bilseydiler, elbette ümmetim, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederdi" 

 

Allah katında oruçlu kimse o kadar kıymetlidir ki bize pis gelen koku bile

 

 Oruçlunun ağız kokusu Allah indinde misk kokusundan daha güzeldir diye insanlığa bildirilir

 

Hatta ve hatta oruç tutanı öylesine özel tutmuş ki güzel yaradanımız onun içindir ki

 

“Binàen aleyh benim için terk ettiğinden; bu yemesini, içmesini ve şehvetini benim için bıraktığından, oruç benim içindir, benimdir. (Ve ene eczî bihî) Ve orucu ben mükâfatlandıracağım!”  diyor

 

O halde rabbimize layık olabilme ve rızasını alabilmek adına senede 1 ay olan orucumuzu tutalım. Çevremizde ki insanları gözetelim. Haramdan kaçınalım.Birbirimizle yardımlaşalım,Bu manevi huzuru tüm çevremizle dostumuzla arkadaşımızla birlikte oruçluluk açlık susuzluk sigarasızlık çaysızlık kızgınlığı asabiyeti ile değil Müslümanlığımızın mükafatıyla böyle bir özel bir ümmet olduğumuz için Allahın özel kulları olduğumuz için sevinelim ve bu güzelliği hep beraber sevinçle yaşayalım.Birbirimizin kalbini kırmayalım.Orucu biz başkası için değil kendimiz için tutuyoruz bunu unutmayalım.

 

Evimizde çocuklarımıza ramazan ayının değerini öğretelim. ,

Gelecek nesillerin günahını boynumuza almayalım.

Evlerimizde iftar zamanı teravih zamanı sahur zamanı heyecanını çocuklarımıza da yaşatalım ve aşılatalım

 

Allah kabul etsin

 

Diğer Yazıları