Advert
Döviz Kurları
  • Bist : 102410.3
  • Altın :
  • Dolar :
  • Euro :
Şanlıurfa Hava Durumu
Çok Bulutlu Sıcaklık : 35°C / 21°C Durum : Çok Bulutlu
Bu Makale 11 Mayıs 2018 19:08:42 Tarihinde eklenmiştir. 317 Defa Okundu.
Şehmus YARDIMCI

Şehmus YARDIMCIÖRF ADET VE EVLİLİK İLİŞKİSİ (KALIPLAŞMIŞ BİR YANLIŞ)

Net ve kesin bir ifade ile şunu belirterek yazıma başlamak istiyorum: ‘‘Bir kızın değeri asla parayla ölçülemez.’’

 

           Bir durumun, bir olgunun veya bir olayın doğruluğu her yerde aynıdır. Aklın yolu da birdir. Kime sorulursa sorulsun. Mesela yaşlı bir insana yardım etmek doğru bir davranıştır. Bu davranışın geçerliliği dünyanın her yerinde, en ücra köşelerindeki kabilelerde bile bu hüküm geçerlidir. Bilindiği üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkça görülen evliliğe dair bazı yanlışlar, örf adet olarak nitelendirilmektedir. Özellikle gösteriş uğruna birbirleriyle adeta bir yarış içerisinde olan aileler, dünyadaki değişmeyen en değerli duygu ve düşünceleri parayla eşdeğer tutarak kızların gelecekleri adına kararlar almaktadırlar. Ailevi saygı, kişilik, huzur, iyi niyet, hoşgörü, güzel ahlak vb. değerler artık sorgulanmaz hale gelmiştir. Parasal hevesler, maddi beklentiler, sözde lüks hayat yaşama yanılgısı vb. unsurlar da her şeyin üstünde tutulmaya başlanmıştır.

 

          Başlık parası olarak anılan 50 bin liraya kadar çıkan maddi değersizliğin adıymış Örf ve Adet. Çocukları için çamaşır makinesi alacakmış. O zaman al çamaşır makinesini, ne diye başlık parası tabirini kullanıp bu kadar kutsal olan evliliğe kötü düşüncelerinizi yakıştırıyorsunuz ki. Ayrıca çamaşır makinesi almak da o kadar para tutmaz. Öte yandan alınan altınların 100 bin liralara kadar çıktığını belirtmek isterim. Nedir bu düzensizlik. Örf adet bu olmamalı. Bir toplumun geçmişten beri süregelen müzikleri, sözleri, oyunları/halayları, yemekleri ve giyimleri birer kültürdür. Bu kültür de örf adetin yapı taşlarıdır. Ne zamandan beridir bu kalıplaşmış yanlış düşünceler örf adettir diyerek doğru olarak topluma kabul ettirilmeye çalışılmıştır. Buna bir son verilmelidir.

           

          Sözgelimi ailelerin birçoğu da bazı değerlerin önemini çocuklarına/kızlarına anlatmak yerine, onlara kalıplaşmış yanlış düşünceleri aşılamaktadır. Bu yanlışlıklara kapılan çocuklar da birtakım paha biçilemez değerlerden yoksun bir biçimde, geleceklerini hiç tanımadığı eşlerle yaşamaya mahkûm edilmektedir.

           

            Evlilik demek, karşılıklı anlayış demektir.

            Evlilik demek, güzel ahlak demektir.

            Evlilik demek, sevgi demektir.

           

             Sevgi üzerine kurulmayan ilişkilerde, şefkat, merhamet ve Allah korkusu olmayan evliliklerde, etrafı altınlarla örülü bahçelerde yaşanılsa bile yine huzursuzluk, iletişim sertliği gibi birçok olumsuz durumlara davetiye çıkaracaktır.

           

           Altında arabası var diye, takım elbise giyiyor diye kimse itibarlı sayılmaz. İtibar; doğru sözlü olmayı, hakkı gözetmeyi, onuru, güveni, yanlışı kabul etmemeyi, güzel davranışı ifade etmektedir. Daha iki cümleyi bir araya getiremeyen, toplum arasında sözde zenginliğiyle göz boyamaya çalışan karaktersiz insanlara asla kanılmamalıdır.

           

          Falancanın oğlu falancanın kızına bu kadar altın almış diyen toplumlar arasındaki rekabet, evlilik kutsalına kara lekeler sürmekten başka bir şey değildir. Bu tarz ailelere belki sözlerim sert gelecektir ama umarım sert gelir de bir daha böyle hatalara ne kendileri ne de akıllarıyla oynadıkları kızları düşmezler.

          

          Son olarak paranın esiri olmaktan sıyrılmış ve duyguları maddi beklentilerle bir tutmayan toplumlara derhal dönüşmek ve temizlenmek gerekir. Bilinmelidir ki böyle uygulamaların ne hak hukukta ne de Allah katında doğruluğu yoktur.

         

          Onuruyla yaşayan, mütevaziliğiyle anılan, doğruluğundan ödün vermeyen kişiler, bazı kesimlerle kıyaslanamayacak kadar şerefli bir hayat yaşamaya devam edecektir. Kazanan daima dürüstlük ve iyilik, kaybeden ise pişmanlık ile geri dönüşü olmayan yollarda harap düşmüşler olacaktır.

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.
Advert Advert
Advert
Advert
Advert

Arşiv Arama

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
33°C / 21°C
Durum
Çok Bulutlu
Namaz Vakitleri
İmsak
03:26
Güneş
05:06
Öğle
12:29
İkindi
16:16
Akşam
19:39
Yatsı
21:10

Anket

Tümü
VİRANŞEHİR BELEDİYESİNİN YAPTIĞI HİZMETLERDEN MEMNUN MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
KARARSIZ