Advert
Bu Makale 08 Şubat 2018 22:03:37 Tarihinde eklenmiştir. 742 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)İNSANOĞLU İŞİ BİTİNCEYE KADARDIR

İstediğimiz bir şey olmadımı yada elimize istediğimiz bişey geçmedi mi yada elimizden bir şeyi kaybettiğimiz zaman nasılda Allah’a koşuyoruz ağlıyor sızlıyor yalvarıp yakarıyoruz. Elimize istediğimiz geçtiği zaman da nasıl da Allah’ı unutup normal hayata devam ediyoruz. Hiç bir şey olmamış gibi hayata devam ediyoruz

 

Bu genelde birçok insanın genetiğinde var. İstediğimiz yâda elde etmek istediğimiz şey elimize geçmedi mi boynumuz bükük zavallı masum. Sütü dökmüş kedi gibiyiz.

Allah için bizden zavallı bizden masum kimse yok. Aha birde istediğimize sahip olduk mu? İstediğimiz bir şey elimize geçtiki.

 

Ma ne olmuş?

 

Kışı bitirmek üzereydik ki memlekete yağmur yağmıyordu. Herkesi bir korku sarmıştı kış bitiyor yağmur yok. Kuraklık olacak hayvanlar açlıktan ölecek. Tarlalarda ki mahsuller yanacak. Fiyatlar yükselecek. İnsanlar zarar edecek. Kıtlık başlayacak. Açlık başlayacak. Belki bazı insanların aklına göre bu yağmursuzluk savaş bile çıkartacak ve hatta insanlar açlıktan birbirini yiyecek geliyordu

 

Allah’a yalvarmalar yakarmalar bir zavallılık halleri bir masumluk duruşları ve yağmur duaları.

 

Eee Allahın yanında çok ama sana vermesi için önce senden razı olması lazım. Sana verecek rahmetin karşılığında sen ona bedelini verebilecek misin? Ona şükredecek misin? Hem sahi yağmur yoktu onca Allah’a yalvarıp yakardın. Kıtlık açlık savaşlar çıkardın. Allah aşkına hangi biriniz yağan onca yağmurdan sonra kalkıp

 

Yarabbim senin yanında çoktur sen bizi imtihan ettin. Sonra da yağmur verdin senin kudretine sonsuz şükürler olsun. Bunun için 2 rekât namaz kılacağım. Bundan sonra yolundan ayrılmayacağım. Senin sevdiğin kul olacağım. Dedi

 

Demez çünkü nankördür işi bitti. Ma ne olmuş?

 

Ey insanlar…

 

Allah katında çoktur..Allah bizlere verdiği onca nimetten sonra ona şükretmedikçe vermez.Verdiğini de alır.Siz bakmayın ki onun kudreti büyük. Eğer siz bile kendinizin sağlam dürüst adam olduğunuzu bilseniz Allah’a dua ederken yağmur isterken bile, Hor gördüğünüz yaşlanınca götürüp huzur evlerine attığınız yaşlı insanlar için. Tekmeleyip öldürdüğümüz bir tas su bir parça ekmek vermediğiniz havyanlar için.

 

Ya rabbim bize yağmur ver demeyip te

 

Yarabbi ben sana ne yanlış yaptım ben sana ne zaman şükretmedim ki bize yağmur vermiyorsun. Ben sana karşı ne hata ne günah işledim ki.Benim suçum nedir ki?

 

Diyecek kadar acaba Allah’a karşı ne yüzünüz var. Çünkü sen kendine isteyecek kadar sende biliyorsun ki senin yüzün yok. Senin ne kadar nankör ve günahkâr olduğunu sen herkesten iyi biliyorsun ve nankör olduğun o günahsızlar için sen hala Allah’tan istiyorsun.

Ve Allah hala bize onlar için rahmetini esirgemiyor çünkü onda çok. Rahmetinden veriyor ve onlar sayesinde bizde arada faydalanıyoruz.

 

Nasıl da nankör olduğunuz insanlar hayvanlar için gene kurtuluş arıyoruz var ya.

Nasıl da nankörüz bir şükretmesini bir teşekkür etmesini bilmiyoruz var ya.

Bekliyoruz bir daha başımıza felaket gelsin de o yüzsüzlüğümüzle bir daha gidip Allah’a yalvaralım.

Bir daha isteyelim.

 

Bizler nimeti bize verene, Taki verinceye kadar zavallı masum biri.

İşimiz bittikten sonra bir daha nankör olalım.

 

Allah sizi ıslah etsin…

Diğer Yazıları