Advert
Bu Makale 15 Ocak 2018 03:28:27 Tarihinde eklenmiştir. 711 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)UYUŞTURUCUNUN ESİRİ OLMAYA BAŞLAYAN YENİ NESİL

UYUŞTURUCUNUN ESİRİ OLMAYA BAŞLAYAN YENİ NESİL

 

Yeni açılan ara sokaklarda çocuk yaştakiler sigara izmaritleriyle ve madde bağımlılıklarıyla günlerini geçiriyorlar

 

İşsizlik ve bunun yanında aile denetimleri yetersiz kalınca yeni yetişecek nesil Türkiye’nin aydınlık günlerinin maalesef ki önünü kesiyor. Bunun en canlı örneği de geçenler de bir  ara ve sakin sokaktan geçerken çocuk yaştaki kişilerin ellerine oyuncak gibi alıp sigara izmaritini alıp dumanını içlerine çekmelerini görmem oldu. Okulda olması gereken birkaç tane çocuk sessiz ve sakin bildikleri ara bir sokağa gidip belki aldıkları belki çaldıkları belki de yerde buldukları nereden nasıl eline geçtiği hiç önemli değil. Önemli olan onun eline geçmesidir. Bu buldukları sigarayı içiyorlar ve belki de uyuşturucuda kullanıyorlar.Ama illaki de kullanıyorlardır

 

Böylesi çocukların madde bağımlısı olmaması hırsızlık yapmaması daha doğrusu topluma ve kendilerine zarar vermemesi hatta size bize zarar vermemeleri içten bile değil. Bir an önce kendimize düşen görevi yapıp bu çocukları düşebilecekleri bataklıktan kurtarmamız lazım. Tabi ki en büyük görev çocuk peydahlamakla ve ben babayım ben anayım demekle bir şeyler elde edilemeyeceğini de iyice kafamıza sokmamız lazım.

 

Sahi ya ne oldu bu yeni nesile?

 

Eskiden değil bir madde kullanmak sigara içen biriyle arkadaşlık kurmaya hatta sigara içen birinin yanında dolaşmaya  büyüklerimiz yüzünden korkardık. Aklımızda gücümüzde iş güç onun ötesi korku vardı. Gençlik diyoruz ama maalesef çocuk yaşa inmiş durumda kötü alışkanlıklar.

 

Nerede bu vurdumduymaz aileler? Nerede sorumluluk? Başıboş ve işsiz bırakılan gençler kendini boşlukta buluyorve ne yazık ki bu boşluktan kendini madde bağımlılığına kadar sürükleyen bir yaşama götürüyor.

 

Peki, Bizlerin hiç mi suçu yok?

 

Uyuşturucu ve madde kullanılması çağımızın en büyük sorunudur. Simdi de piyasaya ZOMBİ'ye dönüştüren beyni yıpratan ve piyasa da ucuz olması ile kullanan gençler var. Nereye gidiyoruz. Gençliğe ne oluyor.. Öte yandan uyuşturucu ve madde kullanımı ise gün geçtikçe büyüyen bir insanlık meselesi haline gelmektedir. Günümüz dünyasında madde bağımlılığı ve madde kötüye kullanımı hem toplumların hem de kişiliklerin zarar gördüğü bir insanlık sorunudur.

 

Gençlere sahip çıkacağız ve geleceğimize darbe vurulmasına asla izin vermeyeceğiz. Çağımızın en büyük tehdidi gençliğin kendisini kaybetmesidir.

 

Geleceğine sahip çık ve geçmişini koru.

 

Bunun için en büyük görev önce anne babaya daha sonra da ahkâm kesen ve konuşuşunca mangalda kül bırakmayan bazı yetkililere düşüyor.

 

De hade bi zahmet görev başına…

 

Diğer Yazıları