ÜLKEMDE NELER OLUYOR BİLEN VAR MI?
Advert
ÜLKEMDE NELER OLUYOR BİLEN VAR MI?
Fuat Gemalmaz

ÜLKEMDE NELER OLUYOR BİLEN VAR MI?

Ülke genelinde faizsiz kredisiz bankasız diye kira alır gibi ev alın diyen şirketler ha bire kültür mantarı gibi çoğalmaktadır.

Zaten ülkemde ki bankaların tümü dış menşeli oldular. Bu dış menşeli bankaların evler için, araziler ve tüm gayrimenkuller için verdikleri krediler için alınan tapulara kendi ipoteklerini koyuyorlar ve halkımızın vatandaşımızın nerede ise yarısından fazlası böylesi kredilerden dolayı bankalara kredi borçları ve mal varlıkları bankalarda teminatların altında kalmıştır.

Bu son yıllarda ülkemde birde böylesi bir durumdan faydalanıp halkımıza kredisiz faizsiz ev almak imkânları diye birçok yerde böylesi firmalar kurulmaya başlanmıştır.

Başta dışa bağımlı bankalar olmak üzere tüm gayrimenkullerimiz ipotek ve kredi borçlarından dolayı rehineli bir hal almış gitmiştir.

Benim bu olaylarda en büyük korkum İsrail oyunları aklıma geliyor. İsrail Filistin’i zorla zapt etmedi önce borçlandırma sonrası gayrimenkullerine ipotek sonrası kendi haklarına çevrildi.

Ülkemde yapılan bu işlemlerde bu faizsiz kredisiz ev alan arkadaşlarımızın evlerine ne tür ve kimler adsına ipotekler konulmaktadır?

Ülkemizin genelinde hizmet veren bankaların neden daha önceleri özel olan bankaların tümü dış menşeli ve hatta dışa bağımlı kalmışlar. Şimdi dışa bağımlı olan bankaların yarın akıbetleri ne olacak bilen kimse yoktur. Dışa bağımlı bankaların yarın olası bir durumda ellerinde olan ipoteklerin akıbetleri de onların sonları gibi ne olacağı beli değildir.

Faizsiz ev iş yeri satanlar nasıl kimlere ipotek etikleri ise muamma durumda olası bir durumda bu şirketlerin ve uzun süreli krediler ile alınan evlerin ileriki zaman içersinde şirketlerin firmaların idarecilerinden borçlularına kadar akıbetlerin durumu ne olacağı hiç beli değil tam aksine içler acısı durumlar görülmüyor.

Ülkemizin bu konuda gerekli önlemlerin ve gerekli tedbir ve incelemeleri zamanında yapmalıdır.

Yüksek krediler çekilip ipotek olarak rehin edilen malvarlıkların gelecekte kimlerin elinde kimlerin olacağı ise muamma bir durumda olası bir durum içersinde bu alınan kredilere karşılık büyük para sahiplerinin bu alınan kredileri kapatıp ipotek olan yerlere sahip olması durumunda. Hak sahibi olan kişilere sesiz ve güçsüz kalacağımız durumda, böylesi bir durumda malvarlıklarımızın kimlerin olacağı ise şimdiden bir muamma durumdadır.

Ülkemizin halkımızın ihtiyacı olan acil bir şekilde bu koyunu ele almalı ve birçok illerde yapıkları toplu konut idaresi tam teşekküllü çalışmadığı gibi birde toplu konut idaresi bu işten büyük rantlar sağlamakla işe başladığından birçok ilde rağbet alamamıştır. Olan illerde ise halk aldığına ve kredilendirmede yılık enflasyon değerlerine göre yapılandırma olduğundan halk büyük tepki göstermiştir. Sosyal devletin görevlerinden biride ülkesinin vatandaşlarının evsizliğine çare üretmek zorunda vatandaşına yüksek faizle ev edinmesini sağlamak değildir. Böylesi sosyal devletin böylesi bir durumda gerekli önemli önderliği yapamadığı apaçık ortadadır. Şimdi kontrollere çıkılsın bakalım toplu konut dairelerin yaptığı evlerde bir denetim yapılsın bakalım gerçekten hak sahiplerimi ikamet etmekte yoksa aile fertlerin adına alıp orayı kiraya vermekte olduklarını bir araştırsınlar. Evsiz mağdur insanlar kirada varlıklı kişiler torpili kişiler toplu konut idaresinden av almışlar kiracı kredilerini ödemektedir. Böylesi denetimsiz toplu konut idaresinin devletin sorunu zavallı halk evsizlikle ödemektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI