Advert
Bu Makale 22 Ekim 2017 22:40:46 Tarihinde eklenmiştir. 709 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)İNSAN KADERİNDE NE YAZILMIŞSA ONU YAŞAR (KADER) 2

İmanın 6 şartından biride Kadere inanmaktır.

Keşkeler le zaten hayat bitmez. Ömür dediğimiz birkaç günlük yaşamdan ibaret. Alın yazımız da ne yazılmışsa onu yaşayacağız. Kötülükler zorluklar ve acılar karşısında isyan edersek hem ahiretimizi hem de dünyamızı kaybederiz. Zaten sen istesende  istemesende Allah kaderinde ne yazmışsa o olacak. Bize düşecek tek şey Allah’a hamd ve şükür etmek ve daha beterinden koruması için dua etmektir. İşte o zaman Allahın sevdiği kullar arasına gireceksindir. Er yada geç huzur seni bulacaktır. Aksi durumda yani isyanda olman durumunda bütün ömrün boyunca ve ahiret te rahatlık huzur bulamayacaksındır.

 

Beterin beteri vardır. Her zaman yukarıya değil senden aşağıya bakacaksın. Bakacaksın ki huzur bulasın

 

Rabbimize her halimiz için sonsuz şükürler olsun.

 

 

İnsanın kötülüğü kendi eliyle İyiliği de Allah’tandır.Hatta Kur-an’ı kerimde bu daha net şöyle açıklamaktadır.

 

“Sana gelen her iyilik Allah'tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir...” (Nisa, 4/79)

 

Bazen kaderimizde kötü yazılmış bir şeyleri elimizle dilimizle ve kalbimizle hayatımızda düzeltebiliriz yani lehimize çevirebiliriz. Bazen de kaderimizde iyi yazılmış bir şeyleri de biz elimizle dilimizle kalbimizle de bozabiliriz. Kendi aleyhimize çevirebiliriz.

 

Bu ilahi bir güçtür.

 

Mesela siz daha önceden bir insanı işyerinizde çalıştırmaya karar verdiniz. Kafanızda ona vereceğiniz işi ödeyeceğiniz ücreti ve çalışma saatlerini tasarlamışsınız. Her kim işe girerse girsin sizin kafanızda o işe girecek kişi için planlarınızı yapmışsınızdır. Bir nevi onun kaderine önceden yön vermişsiniz. Bir süre sonra çalıştırdığınız bu işçinin çalışma performansı iş azmi ve ahlakı hoşunuza gidince ona vereceğiniz fazladan ücreti arttırmanız çalışma saatlerini kısmanız yada ona iş konusunda rahatlık sağlamanız. O kişinin kendi eliyle bir şeyleri kendi lehine çevirmiş olmasındandır.

 Yaptığı iyiliğin karşılığı da sizden olacaktır.

Ama tam tersi bir durum söz konusu olunca yani yanınızda çalışan insan çalışmada verimsiz hırsız ahlaksız yada nankör olmaya başlayınca onu işten çıkarmanız ve kendinizden uzaklaştırmanız. O kişinin kendi eliyle bir şeyleri kendi aleyhine çevirmiş olmasındandır.

Yaptığı kötülüğün karşılığı kendi elinden olacaktır.

İşte iyilik sizden kötülük ondan doğdu. Daha önceden ona belirlediğiniz yaşamı kendi eliyle belirledi

 

İnsanın değeri  kendi elindendir.

 

Ama bu değildir ki hiçbir suretle yok ben damdan atlayacağım kaderimde yoksa ölmem. Yok ben caddenin ortasında yürüyeceğim kaderimde yoksa araba çarpmaz. Bunlar akıl dışı davranışlardır. Zaten kaderinde yazılmışsa sen istemeden de damdan düşersin ecelin gelmişse ölürsün gelmemişse yaşamaya devam edersin. Yada istemeden de araba bir yerden gelip sana çarpmıştır aynı şekilde kaderinde ne varsa onu göreceksin yani ya öleceksin yada hayata devam edeceksin.

 Ve bunun gibi istem dışı olaylar.

 

Diğer davranışlar yani kendini ölüme atmak kader değil intihardır

 

Bir insanın kaderi ana rahmine düşer düşmez belirlenir. Yaşayacağı memleket. Yapacağı iş alacağı vereceği kiminle ne zaman evleneceği kaç çocuğu olacağı yani yaşayacağı bir ömürde neler olacağı alnına yazılır. Bir ömür yaşayacağın eş sana yazılmış istersen 18 yaşında istersen 88 yaşında ol. O kişi sana yazılmış ve mutlaka onunla bir ömür yaşayacaksın.

O seni bekliyor.

 

Akarsuya düşmüş bir yaprak misali su seni nereye sürüklerse oraya gideceksin. Bazen bir yerde duracak bazen hızlanacak bazen yavaşlayacak ve eninde sonunda bir yerde duracak sararmayı ve yok olmayı bekleyeceksin,

 

Ömür dediğin ne ki?  Bir nefes bir lokma ekmek bir yudum su.

 

Diğer Yazıları