Advert
Bu Makale 27 Ağustos 2017 00:28:08 Tarihinde eklenmiştir. 693 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)HALKIN HAKKI

Artık birileri elini taşın altına koysun. Öyle sağda solda yolla kaldırımla bilmem neyle selfie yapanlar fotoğraf çekenler koltuk sevdasına düşüp bu milleti unutanlar yada unutmaya çalışanlar. Yavrularımız gencecik fidanlarımız sulama kanallarında boğuluyor evlerden feryatlar dağları deliyor.

 

Kör olası Zalim Fırat ocaklar yakıyor?

 

Ama korkarım ki bu tam refaha kavuşacağımız günler dediğimiz günlerde millette sizi sandıkta yakacak.

 

Anaların babaların sevenlerin yüreği yanıyor hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Öyle taziyelere giderek başsağlığı dileyerek anaların yürek acısı dinmiyor umutlar hayaller genç yaşta toprağa verilen canlar geri gelmiyor. Bu sulama kanallarına bir çare ya düşünün yada düşünün.

 

Peki, hiç mi önlemi yok? Hiç mi önüne geçilemiyor?

Bu zalim Fırat'a koca devletin gücü yetmiyor mu?

 

Zaten yıllar boyu süren belediye çalışmalarıyla ve ortaya çıkan sorunlarda muhatap bulamayan  vatandaş artık yeter diyor. Zar zor geçimini yapan esnafa birde yaptığınız gösteriş çalışmalarıyla işkence yapıp iflasa kadar sürüklemeniz yetti ve arttı artık. Neler oluyor nerede bu yetkililer. Üç beş tane şakşakçıyla bu iş yürümüyor. Bu halk sizi kendi yanında dertlerine çözüm istiyor zengin sofralarında nikâh şahitliklerinde kirveliklerde yemeklerde hele boş hizmetlerde görmek istemiyor.

 

Nerede benim sorumlum?

 

 

Bazıları ya anlamak istemiyor yada anlıyor işine gelmiyor. Hatalar gereksiz çalışmalar hatta yapılamayan hizmetler yada şeytana uyulup ortaya çıkan bazı gerçekler. Adını her kim ne koyarsa koysun Kısacası halkın milletin hakkı olan hizmetin yerine tam ulaşmaması bir nevi zalim lik diğer bir adıyla zulümdür.

 

Bu Türkiye’nin neresinde olursa olsun Ha bir Urfa ha bir Antalya Ha bir Ağrı ha  bir İzmir.

 

Ama nedense hatanın içinde olan kendilerinin asil görevi halka hizmet olan bir başka deyimle Sevgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın  "Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik". Sözünü es geçen. Paranın esiri olmaya çalışan hatta esiri olan bir zihniyet bir türlü yıllarca ne kafalardan gitti ne yanı başımızdan gitti ve halada gitmeyecek gibi.

 

Aman ha eleştirmeyesen yorum yapmayasan illaki sana bir kumpaslar tehditler ve hatta yalancı sahte hesaplarla dayılık taslayanlar ha çıktı karşına hada çıktı valla. Ne oluyor Allah aşkına kime neye hangi akla hizmet ediyorsunuz anlamış değilim. Hiç bir makam koltuk kalıcı değil. Hatta bu dünyada onca insanın vebalini kaldırarak kazandığınız kazanç ve onlara hak ettiği derece vermediğiniz hizmetler yanınıza vallahide billahi de kar kalmaz. İnanın Çıkıyor hem de nasıl çıkıyor hem de fitil fitil çıkıyor.

 

Şimdiki sizin gibi hatalarıyla pişmanlıklarla dolu nice eski  insanlar karşımıza çıkıyor.

 

Senin sevmediğin kul Allahın en sevdiği kul olabilir.

Sakın ha sakın Ahınıda bedduasını da almayınız

 

Kim olursa olsun ha benim can ciğer arkadaşım ha bir başkası yada babamın oğlu eğer ki bir makama gelecek ve bir yetkiye sahip olacak ve halkın hakkını yiyecek gereken çalışmayı yapmayacak halkına zarar verecekse bırakın Allah aşkına o yine öyle arkadaşım kalsın o öyle babamın oğlu kalsın. Allah onun başını göğe erdirmesin. Allah onu vatanına toprağına halkına zalimlik zulümlük yapacak insanlardan eylemesin. Allah onu bir mevki ye bir konuma getirmesin

 

Birileri üç beş kuruş fazla ve haksız kazanacak diye kimsenin bu ülkede ki vatandaşın hakkı olan hizmetini eksik götürmeye hatta hakkını yemeye hakkı yoktur

 

Peygamberimiz buyuruyor ki

 

Sizden bir kimse çirkin bir iş (münker) gördüğünde onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin, buna da gücü yetmezse kalbiyle değiştirsin. Ki bu imanın en zayıf olanıdır. “

(Müslim, İman, 78)

“Şüphesiz Allah’u Teâlâ, idare mevkiinde bulunan herkesten hesap soracaktır. İdaresi altındakilerin haklarını gözetip gözetmediğini, yoksa zayi mi ettiğini muhasebe edecektir. Hatta kişiyi , ev halkı hakkında muhasebe ve gerekirse muaheze edecektir.” .”(Camiu’s-sağir.c.1,hds:434)

 

Yani idarecilik; Öyle makama koltuğa yapışıp herkesin onu şakşak laması ona itibar etmesi herkesin ona saygı duyması yada devletin imkanlarını lehine kullanması hiç değildir.

Diğer Yazıları