Advert
Bu Makale 21 Mayıs 2017 02:50:50 Tarihinde eklenmiştir. 1138 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)DELİ SEVİLİR DENSİZ SEVİLMEZ

Eskiden değil bir bazı bürokrasi yada siyasetçi biriyle en alttaki bazı memurla bile konuşmak tanışmak bazı dertlerimizi yüz yüze anlatmak büyük bir zorluklardandı. Herkesin burnu havada ve başına buyruktu.Öyle bazılarına kolay kolay ulaşılamaz ulaşıldığında ise bir kaç kelimeyle seni baştan savardı. Zamanla hele Cumhurbaşkanımız Erdoğan hükümetinden sonra değil siyasi bürokrasi ve memurlarla konuşmak. Artık koca Cumhurbaşkanımız evimize konuk oluyor çay kahve içiyor muhabbet ediyor. Derdimizi dinliyor ve derdimize derman olamaya çalışıyor.Devletin bütün kapıları şeffaflaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesin emri var; Devletin bütün birimleri şeffaf olacak halka bütün kapılar açık olacak ve mülki amirler halkın içine karışacak halkla iç içe olacaklar diyor.

 

Daha ne olsun.

 

Peki biz ne yapıyoruz kapımıza kadar gelen bürokrasiye siyasetçiye hava atıyoruz onlara göstermemiz gerekilen terbiye edep üslubu bilmiyoruz. Bazen onlara kızıyoruz. Bazen de makamlarına girerken bile densizce giriyoruz ne konuştuğumuzu nasıl hareket etmemiz gerektiğini ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. Daha doğrusu o insanların bazılarımızın çok üstünde olduğunu bilmiyoruz. Bize verilen değerlere saygı göstermesini bilmiyoruz. Aslında biz bize saygısızlık ediyoruz. Bize kültüründen yada üst amirinden aldığı talimatla iyi niyet gösteren insanlara sanki bizler çok büyük bir şeymişiz gibi yada kendimizi bir şey sanıyormuşuz gibi havalara giriyoruz. Mertebelerin konumun yükseldikçe insanlar içinde alçalacaksın, alçalacaksın mütevazı olacaksın ki Allah’ta seni işte o zaman sevecek sevecek ki başın işte o zaman ilahi adalet yada ilahi bir güç tarafından göğe erecek. Hiç kimse kimseden üstün olmadığı gibi hiç kimsenin kimsenin üzerinde de hakkı yoktur.

 

Şüphesiz Allah kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez. (Nisa/36)

 

 

Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez. (Lokman/18)

 

 

 “Sana gelen her iyilik Allah'tandır, Sana ne kötülük dokunursa kendindendir...” (Nisa, 4/79)

 

İnsan ne yaparsa kendinedir. İşte bu bizim bazı insanlarımızın kültür eksikliğinden yani cahilliğimizden geliyor yazık çok yazık.

 

Deli sevilir Densiz sevilmez

 

Bu yazdıklarım bazı havalara giren karşısında ki insanları hor gören bazılarının kanadı altında ki siyasetçi ve bürokrasiler içinde geçerlidir. Ne olduğunuzu bileceksiniz. Siyasetçi yi halk yani bizler oraya getirmiş olurken. Bürokraside o koltukta bazı hava atananı da yine halkın seçtiği ve yetkiyi verdiği insanlar o mevki ye getirmiştir. Yani sizlerin koca başkanlarınız böyle insanlara hizmet etme sevdasındayken sizler onun kanadı altında büyüklük taslayamaz hava atamaz ve karşınızdaki hiç kimseyi hor görüp burun kıvıramazsınız.

 

Demek oluyor ki halk sizsiz bir hiç. Sizde halksız bir hiç siniz. Herkes bu dünya da birbirini tamamlıyor. O zaman halkı da bürokrasisi de siyasetçisi de haddinizi de yerinizi de bileceksiniz

Diğer Yazıları