''YEŞİL URFAM İÇİN BEN ÖLEM'' DEMİŞTİ RAHMETLİ SEYFETTİN SUCU
Advert
''YEŞİL URFAM İÇİN BEN ÖLEM'' DEMİŞTİ RAHMETLİ SEYFETTİN SUCU
Fuat Gemalmaz

''YEŞİL URFAM İÇİN BEN ÖLEM'' DEMİŞTİ RAHMETLİ SEYFETTİN SUCU

Şanlıurfa Valiliğinin başlattığı bir eyleme katılmamak elde değildir. Yeşil bir Şanlıurfa iline kavuşmak için gerekli girişimleri yapmak gerekir.

Peki, Sayın Valim Şanlıurfa ilinde orman işletme müdürlüğü diye bir müdürlüğün ilimizde var olduğunu ben biliyordum. Yoksa böyle bir müdürlüğün ilimizde yok mudur?

Şanlıurfa ilini en güzel anlatan ülkemin en gezgin kitabelerde en çok onun eserlerinden yola çıkarak anlatım ve derlemeleri dile getiren kitabedir. Evliya Çelebi ben Urfa’dan Halep’e giderken hiç güneşi görmedim. Şehir öyle sıcak dediler ama en güneşi görmedim demesi ile kitabelere bakıldığında o yıllarda Urfa ağaçlardan güneş görülmüyor imiş, şimdi ise ağaç yokluğundan güneşin doğuşu batışı yok denilecek kadar sürekli güneş altında kalan bir şehir olmuştur.

İlimizin geçmişteki siyasetçiler ve yöneticilerin kendi köylerinde, şehirdeki, ilçelerdeki devlet hazinelerine ait arazileri, meraları kendi himayelerine geçirdiklerinden devlet ve hazineye ait araziler kalmamıştır.

İlimde devlete ait arazi kalmadığından devletimin özel mülkiyetlere halkın arazisine orman alanı etmesine imkansızlık ve özelikle bölgede tüm dağları taşları bile hazine arazisinden çıkarıp özel mülkiyete çeviren geçmişteki siyasetçilerimizin günümüze arazi bırakmadıklarından şimdi orman alanı yeşil alan olmasını sağlayacağımız alan kalmamıştır.

Şimdi belediyemize değil karayollarına ait olan yol kenarlarını geçmişteki belediye başkanlığı döneminde yol kenarına yapılan ağaç ekimi ille ilimizin doğudan Kuzeyden ilimize giriş ve çıkışlarında ağaçlandırma ile gelişen ağaçlandırma ile çok güzel bir görünüm sağlamış durumdur.

Özelikle doğu illerinden gelen vatandaşlarımızın ilimize varıldığını his etmekle yol kenarında ki ağaçlandırma ve orta refüjde bulunan ağaçların ahenkliği ile ilime renk ve bir güzellik katmaktadır.

Bu ağaçlandırmaların ilimizin tüm ilçelerine kadar yol kenarlarında yapılanmasını sağlamak ve güzel bir şehir görüntüsünü sağlamak ilimize büyük değer katacaktır.

İlimizin merkez ilçesinde özelikle yeni gelişen merkez ilesi olan Karaköprü ilçesinde şehir içinde ekilen ağaçların acilen değişmesi ve özelikle ilimize kalıcı sürekli yeşil olan ağaçların tercih edilmesini sağlamalıyız.

Adana, Mersin illerinde yetişen ilimizin iklimine uyumlu kapucuk ağaç ve daha değişik sürekli yeşil ve gür olan erken yetişen bol gölge olan ağaçları ilimizin muhtelif yerlerine ekerek oradaki iş yerleri binaları sorumlu tutarak zimmet ederek işe başlamalıyız.  Geleceğe yemyeşil bir Şanlıurfa ili olarak yetiştirmek ve geliştirmek için tabi ki öncelikle Şanlıurfa valiliği olarak işe başlamasını sağlamalıyız.

Valiliğin bünyesinde ilimde bulunan tüm kamu ve kurumların belirli alanlarda belirli miktarlarda adeta zorunlu görev misali belli miktarlarda ağaç dikilmesini sağlamalıdır. Sonra özelikle mahalle ve köylerin muhtarlıklarına beli bir miktarda özelikle muhtar olan şahsiyetlerin kendilerine zorunlu olarak ağaç dikme ve çevreyi yeşillendirme görevinde zorunluluk olarak görevlendirmek gerekmektedir.

İlimizin tüm çevresini meyve ve yemiş ağaçlarıyla özelikle tarla sahiplerini tarıma dayalı arazilerde hem meyvesinden hem gölgesinden yararlanacak ağaçların ekilmesini ve meyvelerinden yararlanacaklarının bilgilerini aşılamalıyız. İlimizin geçmişte olduğu gibi geleceğini de güneşi görmeden Halep’e gitmeyi nasip eylesin hadi bakalım işe önce Şanlıurfa ilinden Akçakale ilçesine kadar olan yolun kenarını ağaçlandırma ile başlayalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OKULLAR AÇILIYOR
OKULLAR AÇILIYOR
BAKAN SOYLU; EHLİYETLER PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜCRETSİZ OLARAK KİMLİK KARTINA YÜKLENECEK
BAKAN SOYLU; EHLİYETLER PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜCRETSİZ OLARAK KİMLİK KARTINA YÜKLENECEK