Advert
Bu Makale 13 Mayıs 2017 23:17:10 Tarihinde eklenmiştir. 815 Defa Okundu.
Murat SEVER                (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)

Murat SEVER (İktisatçı-Araştırmacı Yazar)TEKNOLOJİ KİRVELİĞİ

Çok eskilerde kirvelik dost ahbap komşu yada çok sevdiğin samimi olduğun sürekli oturup kalktığın ve sırrını paylaştığın özel kişilerden seçilirdi.

Kirve demekte hayatın büyük bir anlamıydı hani amca dayı gibi bir şey olurdu.Çocuk artık o kişiyle özdeşleşirdi.Şimdilerde bakıyorum da artık o komşu dost ahbap kirve araması bırakılmışta televizyonlardan siyasetten yada bürokrasiden kirve seçilmeye başlanmış.Bizim özümüz kültürümüz hani? Ne oldu bize? O günün şartlarında kim gündemdeyse vede sünnet olmamış bir çocuğu varsa aha birde ya bir merhaba yada bir aracısı varsa sanatçı bürokrasi yada siyasetçinin kucağına oturt çocuğu maksat görüntü olsun.Yani bu adamların orada sünnet olunan yerde olması da hiç önemli değil cep telefonundan canlı görüntüde yeterlidir.Hani olsunda bunlardan biri olsun mesela biri oğlunu sünnet edecek ama gündemde ki vekili kirve edecek ama o vekilin de işi vardır önemli sıkıntı hiç değil teknoloji devrede.Kameralar açıldı dost ahbap ve komşu çağrılmış görüntülü konuşma başladı

 

Vekilim sünnetçi geldi nasıl iyi görünüyor mu oradan?

Maşallah maşallah iyi görünüyor iyi pek te büyükmüş kirvem

Ellerinizden öper vekilim başlayalım mı?

De hade bismillah kesin işim var.Toplantıya gideceğim

Tamam vekilim hemen.

Çabuk sünetçi çabuk vekili bekletme….

Oldu da bitti maşallah. Damatlığına bu vekil bakan olur şahit olur inşallah

Hade size tam altın fotoğrafını yolluyorum onu artık takarsınız.

Böyle kirveliğe böyle hediye

 

Artık telefondan gösterirler hava atarlar bak oğlumun vekil kirvesi tam altın fotosu yolladı diye.

 

Şaka gibi değil mi?

Ama bazılarının aklından geçmiyor da değil yani kirvenin ismi konsunda nasıl konarsa konsun.

Yeter ki siyasetçi bürokrasi sanatçı yada zengin olsun yani kirve olacak adam gündemde olsun

 

Nasıl olsa görüntülü konuşma var.Nasıl olsa teknoloji kirveliği var

 

Teknoloji icat oldu mertlik bozuldu

 

Artık o çocuk kirvesini artık ya televizyonlardan ya toplantılardan yada mitinglerden tanıyacak aha bakın bu adam bize gelmese de bizde gitmese de bizi hatırlasa da hatırlamasa da o adam bizim kirvemiz ha.Maksat görüntü olsun

 

De hade hayrını görün.

 

Adam o saatten sonra seni unuttu gitti. Senin gibi yüzlercesi var kimi hatırlayacak kimi hatırlamayacak

Hatırlasa hatırlasa ya iktidardan düşecek yada koltuktan düşecek o günde senin onunla hava atacak bir prestijin kalmayacak.

 

 

Ne oldu bizim benliğimize yav davetlerde zenginler siyasetçiler bürokrasiler. Karşı komşunun senin davetlerinden haberi olmuyor. Taziyene gelen normal insanlara ayrı muamele diğerlerine farklı muamele açılışlarda senin kendinin bile tanımadığın adamlar.

 

Biz benliğimizi çıkarlar uğruna mı satıyoruz ve unutuyoruz. Nerede o eski komşuluklar nerede o eski muhabbetler nerede o eski kirvelikler. Hastalandığında ilk koşan komşun. Taziyene koşan komşun kötü gününde ilk koşan komşun ama senin gözünde iyi günlerinde son gördüğün hatta görmek istemediğin komşun.

 

Yazıklar olsun...

Diğer Yazıları