Advert
Bu haber 22 Mart 2017 23:24:21 Tarihinde eklenmiştir. 1987 Defa Okundu.

VİRANŞEHİR'DE TOPRAKTA YETİŞEN ET DOBALAN (KEME)

Dobalan yada diğer adıyla keme hakkında bilmek istediğiniz her şey

VİRANŞEHİR'DE TOPRAKTA YETİŞEN ET DOBALAN (KEME)

Nedir bu dobalan sevdası.

 

Rahmetli babam anlatırdı, Hacı Yaşar Sever (GERGERİ) 

 

Oğlum derdi ;

 

Bu keme bir başka ismiyle Dobalan, Şubat ayının sonlarından başlar nisan ayının ortalarına kadar her yerde bulunur; Fakat genelde yerini belli etmediğinden nadir görünür. Hemen kuruyan ve çatlayan kumlu topraklarda bulunur.Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde sıkça görülür.Çogunlukla konya'da öyle zannediyorum ki oranın ve bizim topraklar verimli olduğu için bu topraklarda sık görülür.Yağış ne kadar fazla olursa arazide dobalan bulmak o kadar kolay olur. Bu özelliği ile de çiftçilere verimli bir yılı da müjdelemiş olur. Dobalan otunun bulunduğu yerde toprak altında kabarır ve anlayan ustası olan biri kolayca bulur.Patatese benzeyen bir şekli vardır.Öyle bir rivayet var ki çatlayarak çıktığından üstünde ki koskoca kayayı bile yerinden oynatmıştır. 


Babam derdi ki;

 

Eskiden beri toprağın altında keme daha çok bulunurdu. Hem yağış bereketi vardı hem de bende dahil kimse ne olduğunu bilmediğimiz için zehirli olabilir diye toplamaya korkardık. Daha iri olurdu. Daha büyük olurdu ama ne olduğunu bilmezdik.Şimdi ise herkes ne olduğunu bildiği için gidip daha büyümeden toplamaya başlar.

Fakir insanın bugün değişik bir ekmek kapısı olan dobalan zengin kesimlerce çok rağbet edilir duruma gelmiş bugünlerde.Kolesterol ve şeker hastalığına ve omiriligin kuvvetlendirilmesinde bitkisel takviye olan keme daha çok cinsel güce iyi geldiği için büyük rağbet görmekte ve adeta toplanmadan aylar hatta yıllar öncesinden tüccarına sipariş verilmektedir.

 

Peki aldık ama nasıl yiyeceğiz nasıl pişireceğiz bu dobalanı yada diğer adıyla kemeyi derseniz?

 

Onu da ben eski lokantacılık bilgime dayanarak anlatayım

 

Dobalan aldığınız zaman topraklı olur onu temizlemek zahmetli bir iştir.Önce onu ılık bir suya koyunuz ve yarım saat kadar toprağın yumuşamasını bekleyiniz birkaç yıkamadan sonra bir sürahi kaynar suyu üstüne boşaltıp 15 dakika daha suda bekledikten sonra yenir hale gelmiştir.En güzeli kuzu etiyle olur.Biraz rendeleyip kıyma etine karıştırdıktan sonra tabi kuyruk yağı da olmalı kıymada isterseniz kebap.isterseniz kıyma etini tepsiye dizip fırına attıktan sonra yumurta üstüne kırıp afiyetle yiyebilirsiniz.İsterseniz şişede bir keme bir kuyruk yağı da saplayıp yiyebilirsiniz(kuyruk yağı onun daha lezzetli ve de aynı zamanda güzel pişmesini sağlar)Dileyen küçük şekilde doğrayıp bulgur yada pirinç pilavına da katar.Dileyen yağda kavurup öylede yiyebilir.Yani temiz yıkandıktan sonra dilediğin şekilde yap ye:).

 

Peki bunu saklamak isterseniz.Nasıl yapacaksınız?

 

Çabuk kararan ve yumuşayıp bozulan dobalanı saklamak muhafaza etmek lazım.1 hafta kadar içinde yiyecekseniz dediğim şekilde temizledikten sonra gazete kağıdına sarıp dolabın alt bölmesinde saklayabilirsiniz.Yok ben çok aldım daha sonra yiyeceğim derseniz o zaman temizlendikten sonra az bir şey tuzda ilave edip tüpte biraz haşlayıp torbalara koyduktan sonra derin dondurucuya koyabilirsiniz.Ama size tavsiyem her şey zamanında lezzetli olduğu için yiyebileceğiniz kadar alın ve 10 gün boyunca yiyin yiyebileceğiniz kadar yiyiniz.Daha sonra aynı lezzeti vermeyebilir.

 

 

Murat SEVER
 

İktisatçı & Araştırmacı Yazar & Esnaf

Diğer GÜNCEL Haberleri