VİRANŞEHİR'DE Kİ OKULLARDA AŞI YAPILMAYA BAŞLANDI
Advert

VİRANŞEHİR'DE Kİ OKULLARDA AŞI YAPILMAYA BAŞLANDI

Sağlık bakanlığı tarafından yürütülen ulusal aşı programı kapsamında Viranşehir ilçe sağlık müdürlüğüne bağlı ekipler Viranşehir'de ki okullarda aşı uygulamasına başladı.

VİRANŞEHİR'DE Kİ OKULLARDA AŞI YAPILMAYA BAŞLANDI
Advert

Sağlık bakanlığı tarafından yürütülen ulusal aşı programı kapsamında Viranşehir ilçe sağlık müdürlüğüne bağlı ekipler Viranşehir'de ki okullarda 1'inci sınıf öğrencilerine aşı uygulamasına başladı.Haber sayfası olarak bu aşılanmanın uygulandığı Viranşehir Sakarya ilkokuluna giderek 1'inci sınıflara yapılan aşıyı yakından takip ettik.

Okula gelen sağlık ekiplerinin büyük bir hassasiyet ve titizlikle yürüttüğü çalışmada minik öğrencilerle yaptığı şakalaşma ve ikna çalışmaları takdire şayandı.Minik öğrencilerle tek tek ilgilenen ekibin minik bedenlerle şakalaşarak onlara verdikleri güven ve sevgi aşısı gerçek aşı korkusunun çok önüne geçti

 

Sağlıklı bir yaşam için aşı çok önemli bir kaynaktır. Özellikle çocuklarda insan vücudunun belli hastalıklara karşı dirençli hale gelebilmesi için doğru zamanlarda doğru aşıların yapılması çok önemlidir. Bu dönemlerde yapılması gereken aşılar vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Aşı,İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların zararsız hale getirilerek, hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların ortaya koyduğu zehirlerin etkilerini yok ederek sağlam insanların hastalanmamaları için vücuda yüklenen biyolojik maddelerdir.

DaBT-İPA (Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Çocuk Felci) Aşısı ile KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısı ilk öğretim birinci sınıfta çocuklara yapılan aşılardır. Bu aşılar ilk okul döneminde çoklu bir ortamda fazlasıyla iç içe bulunan öğrencilerin hastalıklardan korunmaları için son derece gereklidir. Bu nedenle ilk öğretim birinci sınıftaki tüm öğrenciler bu aşılarla aşılanarak okullardaki sağlık problemlerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır

Yakın tarihte Dünya üzerinde salgınlar yapmış ülkemizde aşı öncesi dönemde çok sayıda ölüm ve sakatlıklara yol açmıştır günümüzde aşılama sayesinde bunlar artık nadir olarak görülmektedir. Aşılama oranları düşen ülkelerde salgınlar görülmektedir. Kabakulak menenjit kısırlık ve sağırlık gibi ciddi sonuçlara kızamıkçık ise beyin iltihabı ile sakat doğumlara olabilmektedir. Bu hastalıklara karşı en etkili korunma yöntemi aşılamadır.Aşılar güvenli ürünlerdir aşıların yan etkilerinin çoğu hafif ve geçici yan etkilerdir. Aşılanan çocuklarda hafif ateş, huzursuzluk, hafif bir döküntü uygulanan yerde kızarıklık hassasiyet ve ağrı olabilir. Aşılama sonrasında istenmeyen bir etki görüldüğünde hekiminize başvurunuz.

Çocuğunuzda aşılanmaya engel olacak bir hastalık var ise çocuğunuzun sınıf öğretmenine bilgi vermeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun aşı uygulama gününde herhangi bir sebeple okula bulunmaması durumunda aile hekiminize başvurarak mutlaka aşılanmasını sağlayınız

 

Murat Sever

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşı Okul Aşı Okullarda aşı Sağlık Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI