Af Yasasında Son Durum: 1 Ekim Meclis Açılıyor Görüşmeler Başlıyor
Advert

Af Yasasında Son Durum: 1 Ekim Meclis Açılıyor Görüşmeler Başlıyor

Meclis açıldı! Af ile ilgili son gelişmeler Meclis’in açılmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi. Ekim ayı itibariyle af yasası bekleyen on binlerce mahkum ve ailesinin gözü kulağı TBMM'de. Peki af ne zaman çıkacak? Yargı reform paketi Meclis’e ne

 Af Yasasında Son Durum: 1 Ekim Meclis Açılıyor Görüşmeler Başlıyor
Advert
Türkiye’de herkes bugün açılması beklenen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde hangi konuların olacağını merakla bekliyor. TBMM gündeminde olacak konuların başında af yasası geliyor. Yargı reformu kapsamında önümüzdeki günlerde Meclis bazı değişiklikler yapacak. Değişikliklerden bir kısmının da ceza infaz rejimi ile ilgili olacağı tahmin ediliyor. Ancak infaz rejimi düzenlemesinden bir genel af olarak bahsetmek mümkün değil. Bu nedenle ceza infaz rejimi değişikliği sonrası bazı suçlardan hüküm giymiş kişiler içeride bulunma sürelerinde yaşanacak değişiklik sonrası tahliye olabilir. 

 

AK Parti Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş ve Cahit Özkan yargı paketini görüşmek üzere MHP grubunu ziyaret etti. AK Parti, yargı paketi taslak metnini istişare için MHP'ye sundu. Açıklama yapan Mehmet Muş, “HDP dışında diğer partilerle de görüşeceğiz” dedi.

 

MECLİS AÇILIYOR SÜREÇ BAŞLIYOR

 

18 Temmuz'da tatile giren ve 2,5 ay tatil yapan Meclis'te, yeni yasama açılış töreni saat 14.00'te, TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başlayacak.

 

Özel gündemle toplanacak olan Meclis Genel Kurulu, saat 15.00'te açılacak. 27'inci dönem 3'üncü yasama yılı açılış toplantısında TBMM Başkanı Mustafa Şentop, birleşimi açacak ve sunuş konuşmasını gerçekleştirecek.

 

AF YASASI-CEZA DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

 

Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak. Yapılan açıklamara göre yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak. Naci Bostancı, Meclis'e sunulması beklenen ilk yargı paketinin detayları hakkında şu bilgileri verdi: "Uzun tutukluluk sürelerine ilişkin bir düzenleme. Usul ekonomisi bakımından yargılamanın hızlı ve etkili olmasını sağlayıcı düzenlemeler. İstinaflara giden ve esasen Yargıtay'a gitmeyen 5 yılın altındaki cezalar için, bazı ceza başlıklarının Yargıtay'a giderek, yargıda yerleşmiş içtihatlar gözüyle bir daha bakılmasını temin etmek. Mesleğe giriş sınavlarına ilişkin, hukuk mensuplarına yönelik olarak bir merkezi sınav düzenlemesi, ondan sonra avukat-hakim-savcı olmalarını temin etmek. Avukatlara yeşil pasaport verilmesi ve hukuki faaliyetlerini sürdürürken, kolaylıkla yurt dışı bağlantılarını kullanma imkanı getiriliyor, ilk paket bu çerçevede bir paket. Meclis açıldıktan sonraki hafta Genel Kurul'a gelir. Çünkü ilk hafta komisyonda görüşülecek. Ümit ediyorum hızlı bir şekilde yasalaşır." dedi Af ceza indirimi infaz yasası ne zaman çıkacak?

 

Af yasasının çıkıp çıkmayacağı konusunda Meclis gündemine gelecek gündem maddeleri sonunda belli olacak. Yargı paketinin içinde mahkumlara ceza indirimini içeren af yer almayacak. Mahkum affı ikinci pakette yer alması bekleniyor. Süreç ceza infaz düzenlemesi değişikliği olacağı için genel af durumundan bahsetmek mümkün değil. Meclis'in yeni yasama dönemi başladıktan sonra çalışmaların belirli bir aşamaya getirilerek konunun Meclis’e gelebileceği söylenebilir. Bunun için de en erken tarih olarak Ekim ayının sonu olabilir.

 

Haber7
Af yasasi son dakika tbmm 1 ekim gündem haberleri viransehir org haber Abbas Mutlu Murat Sever
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Arap Birliği, Trump'ın Sözde Barış Planının Dikkate Alınmayacağını Duyurdu
Arap Birliği, Trump'ın Sözde Barış Planının Dikkate Alınmayacağını Duyurdu
Çay İle İlgili Çok Şaşırtan Gerçek
Çay İle İlgili Çok Şaşırtan Gerçek