Kalp Çarpıntısı Neden Olur? İşte Kalp Çarpıntısının Nedenleri...
Advert

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? İşte Kalp Çarpıntısının Nedenleri...

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? İşte Kalp Çarpıntısının Nedenleri...

   Kalp Çarpıntısı Neden Olur? İşte Kalp Çarpıntısının Nedenleri...
Advert
Günlük hayatta en sık karşılaştığımız problemlerden biri kalp çarpıntısıdır. Kardiyolog Doç. Dr. Ömer Alyan, kalp atışlarının rahatsız edici şekilde hissedilmesinin “çarpıntı” olarak kabul edildiğini belirterek, bunun genellikle basit nedenlerden kaynaklanıyor olsa da göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da bayılma durumu eşlik ettiğinde önemli bir hastalığın göstergesi olabileceğini vurguladı. Doç. Dr. Ömer Alyan, kalp çarpıntısını tetikleyen nedenler hakkında bilgi verdi.

 

İşte 'Kalp çarpıntısı neden olur?' sorusunun yanıtı ve kalp çarpıntısı ile ilgili tüm merak edilenler...

 

Kalbin sağlıklı bir insanda 60-100 kez arasında attığını ve bu durumun kişinin efor durumuna göre değiştiğini anlatan Alyan, "Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, kalp yerinden çıkacakmış gibi hissediliyorsa ve kişi bu süreçte kendini rahatsız hissediyorsa 'kalp ritim bozukluğu' denilen 'aritmi' üzerinde durulabilir. Kişi koşarken, heyecanlanırken, duygusal travma yaşarken veya stres altındayken kalp atışları normal olarak hızlanır. Ancak hiçbir sebep yokken aniden kalp atışının hızlandığı hissediliyorsa, mutlaka uzman görüşü alınmalıdır" dedi.

 

KALP ÇARPINTISININ NEDENİ ARAŞTIRILMALI

 

Çarpıntı şikayeti olan kişilere aritmi tanısı koymanın mümkün olduğunu anlatan Alyan, "Bu yüzden aritmi şikayeti olan hastaların ayrıntılı bir kalp muayenesinden geçmeleri önerilir. İlk aşamada EKG (elektrokardiyografi) çekilerek ritim bozukluğuna ilişkin bir işaret olup olmadığı incelenir. Ardından tiroit hastalıklarında da ritim bozukluğu görülebileceğinden hastaya kan tahlilleri uygulanır. EKO ile de kalbin ve kapaklarının yapısında bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Sürekli çarpıntısı olmayan ancak ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik EKG kaydını alan holter cihazı ile takip edilebilir. Bununla günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek ritim bozukluğu tanısı konulabilir" diye konuştu.

 

KALP ÇARPINTISINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

 

Kalp çarpıntısına neden olan faktörlere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Alyan, bunları şöyle sıraladı:

 

"Fazla miktarda kahve, kolalı içecek veya çay tüketimi, kansızlık, kalp damarlarında tıkanıklıklar, kalp kapaklarında problemler, tiroit problemleri, düzensiz ve doktor kontrolünde olmayan ilaç kullanımları, kadınlarda menopoz öncesi dönem, vitamin eksiklikleri ve kan şekerinde düzensizlik."

 

"YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRMENİZ GEREKİYOR"

 

Kalp çarpıntısını kontrol altına almak için yaşam tarzı değişikliklerinin önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Alyan, şunları kaydetti:

 

"Stresi yönetmek, çay ve kahve tüketimini sınırlamak ve düzenli uyku bu önemler arasında sayılabilir. Çarpıntıya bayılma gibi şikayetlerin eşlik etmesi durumunda, yaşamı tehdit edici ritim bozukluklarının varlığı gündeme gelebilir. Bu durumda ilaç tedavilerinin yanı sıra EPS (elektrofizyolojik çalışma) ve ablasyon tedavileri uygulanır

 

Sağlık Haberleri
Sağlık bakanlığı son dakika saglik haber kalp çarpıntısı eps
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
CUMARTESİ VE PAZAR SOKAK YASAĞINDA AÇIK OLACAK YERLER
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI
1 MAHALLE 77 EV KARANTİNAYA ALINDI