VİRANŞEHİR HALKI CAMİLERE BİRAZ DAHA İLGİ VE ALAKA İSTİYOR (VİDEOLU)
Advert

VİRANŞEHİR HALKI CAMİLERE BİRAZ DAHA İLGİ VE ALAKA İSTİYOR (VİDEOLU)

Viranşehir halkı ilçe müftülüğünün, camilere olan ilgisizliğinin yetersiz olduğunu düşünerek camilerin eksiklerinin tamamlanmasını talep ediyor

VİRANŞEHİR HALKI CAMİLERE BİRAZ DAHA İLGİ VE ALAKA İSTİYOR (VİDEOLU)
Advert

Umarım bu ezandan sonra Viranşehir'de de gereken hasasiyet gösterilir

 

Viranşehir'de ki vatandaşlar camilere yeterli ilgi gösterilmemesinden yakınarak ilçe müftülüğü camilerin eksikliklerini inceleyerek tamamlamaya çalışabilir diyor.Eğer ki bu eksiklikler için maddi ihtiyaçları varsa sosyal medya hesabından hayırsever vatandaşlardan yardım talep edebilir, hepimiz seve seve yardımcı olabiliriz diyor

Özellikle bozuk olan cami hoperlörlerinin tespit edilmesini ve bunların değiştirilmesini talep eden vatandaşlar, ezan bizim en büyük manevi değerimizdir. Güzel bir sesle ezan dinlemek hepimizin en doğal hakkıdır.Ama ne yazık ki bazı camilerimizde ki bozuk hoperlörlerinden ezanımız güzel bir şekilde yansıtılamıyor.Kimseyi kırmak incitmek gibi olmasın ama bazı müezzinlerimizde ezanı güzel okuyamıyor, hatta okumasını bilmiyor.Karşı tarafın gönlüne bir huzur bırakmalıdır, camiye teşvik etmelidir.Ezan okuyan kişinin sesi gür ve güzel olmalıdır.Kısacası ezan okuma adabı ve ezana saygı olmalıdır.Ama ne yazık ki bazı camilerimizde ezanı okuyan hocalarımızın sanki başlarına silah dayayarak ezanı okutuyorsun.Ezan okuma eğitimi verilmeli ve takip edilmedilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı,

ezan, kâmet ve salânın mûsikî geleneğimiz çerçevesinde cami mûsikîsi formlarına uygun olarak okunmasının önemli bir ihtiyaç olduğunu görmektedir. İlan etmek, bildirmek manalarına gelen ve günde beş vakit minarelerimizden okunan ezanın; güzel ses ve nağmelerle süslenerek okunmasını tavsiye eden Peygamber Efendimiz, sesinin güzelliği sebebiyle ezanı Bilâl-i Habeşî’ye okutmuştur.Ezan, irticâlen okunduğu için makamlarda belli ses sahasında gezinilmesine rağmen her okunuşta farklı süslemeler, nağmeler ve güzellikler ortaya çıkar. Ezanı her makamda okumak mümkün olsa bile, Sabâ, Uşşâk, Rast, Segâh, Hicâz gibi makamlarda okumak gelenek haline gelmiştir.

Ezan da Kur’an-ı Kerim gibi tecvid ve kıraatine uyularak okunmalı, güzel nağmelerle süslenmelidir.

Ezanın tecvidini, harflerin mahrecini, okunuş tavrını bilmeden ezan okunmaz. Okunursa hatalı olur. Ecdadımız ezanı en güzel şekilde okumuş ve bize bu şekilde intikal ettirmiştir. Ayrıca vakitlerin insan ruhu üzerindeki etkisi düşünülerek, hangi vakitte hangi makamın etkili olduğu belirlenmiş, beş vakit için farklı makam tertipleri düzenlenmiştir. Dolayısıyla Kur’an tilâvetinde olduğu gibi, ezan okumak da özel bir maharet ve çalışma gerektirir. Am ne yazık ki Viranşehir'de ki bazı camilerimizde buna uyan yok.

Bizde inanıyoruz ki müftülük camilere göstereceği ilgi ve alakayla cevap verir

Cami Ezan Ezan okuma Ezan okuma adabı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!