Kaymakam Dereci;Viranşehir’de tarımsal sulamada güneş enerjisinin yaygınlaşmasını sağlamak istiyoruz.
Advert

Kaymakam Dereci;Viranşehir’de tarımsal sulamada güneş enerjisinin yaygınlaşmasını sağlamak istiyoruz.

Tarımsal Sulamada GES Projesi Üretici Kooperatifleri Toplantısı Yapıldı

Kaymakam Dereci;Viranşehir’de tarımsal sulamada güneş enerjisinin yaygınlaşmasını sağlamak istiyoruz.
Advert

Viranşehir Kaymakamlığı tarafından yürütülen Tarımsal Sulamada GES Projesi kapsamında “Üretici Kooperatifleri” kurulması amacıyla toplantı düzenlendi.

Viranşehir Kaymakamlığı Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Varlı, İlçe Yazı İşleri Müdürü Haşim Yıldız, Viranşehir Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, Kaymakamlık Proje Ofisi Koordinatörü Fethi Üncal, TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü Uzmanı Mehmet Uçman, Elektrik Mühendisi Bülent Yağcı ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Dereci; Tarımsal Sulamada GES Projesinin bölge çiftçisinin enerji sorununa kalıcı çözüm getireceğini belirterek:

“Viranşehir ilçemiz başta olmak üzere bölge çiftçisinin tarımsal sulamada enerji kullanımından doğan sorularına çözüm arayışları çerçevesinde “Tarımsal Sulamada GES Proje Fizibilitesi” ortaya çıkmıştır. Proje fikri 1 yılı aşkın süren araştırmalar, benzer uygulama ve tecrübelerin değerlendirilmesi ve paydaşlarla fikir alışverişleri neticesinde Karacadağ Kalkınma Ajansına sunulan fizibilite desteği şeklinde somutlaşmıştır.

Projenin hayata geçirilmesi noktasın önemli bir mesafe kat etmiş olduk. Günlük güneşlenme süresi açısından büyük bir potansiyele sahip Viranşehir’de tarımsal sulamada güneş enerjisinin yaygınlaşmasını sağlamak istiyoruz. 1 MW gücünde 2000 dönüm araziyi sulayacak örnek bir Güneş Enerji Santrali ile çalışmalara başlayacağız. Bu sayısı süreç içerinde 1 MW şeklinde 5 santrale kadar çıkarmayı planlıyoruz. TKDK desteği ile yürütmeyi amaçladığımız örnek projelerin Tarımsal Sulamada GES Projesinin yaygınlaşmasını sağlayacağına inanıyoruz.

ÇİFTÇİLER TARIMSAL SULAMADA GES İLE ENERJİ TÜKETİCİSİ OLMAKTAN ÇIKIP ENERJİ ÜRETİCİSİ OLACAK

Tarımsal Sulamada GES Projemizin en önemli başlığını “Üretici Kooperatiflerinin” oluşturduğunu kaydeden Kaymakam Ömer Dereci, çiftçilerle yapılan görüşmelerin çok olumlu geçtiğini belirtti. Üretici kooperatifleri, Güneş Enerji Santrallerinin kurulmasının hukuki altyapısını oluşturduğu gibi kooperatife üye çiftçilere tüzel bir kimlik kazandığını kaydeden Kaymakam Dereci, bu vesile ile çiftçilerin enerji tüketicisi olmaktan çıkıp enerji üreticisi haline geleceğini söyledi.

ÇİFTÇİLERDEN KOOPERATİFLEŞMEYE DESTEK

Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci’nin açılış konuşmasının ardından Elektrik Mühendisi Bülent Yağcı, GES kurulumu ve kooperatifleşme süreci ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. TKDK Uzmanı Mehmet Uçman’ın Güneş Enerji Santrallerine TKDK destekleri konusunda bilgi vermesinin ardından toplantıya katılan çiftçilerin sorularına cevaplar verildi. Toplantının sonunda toplantıya katılım sağlayan çiftçiler Tarımsal Sulamada GES Projesinin kooperatifleşme sürecine destek vereceklerini belirtti. Toplantının kapanışında kooperatifleşme sürecinin hızlandırılması noktasında mutabakata varıldı

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!