Advert
Bu haber 11 Temmuz 2019 08:26:40 Tarihinde eklenmiştir. 55 Defa Okundu.

O UYGULAMA 6 AY DAHA UZATILDI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şirketlerin borçlarının yapılandırılması, varlık barışının süresinin 31 Aralık 2019'a kadar uzatılması, TCMB'nin "yedek akçe"sinde düzenleme yapılması, yurt dışı çıkış harcının 50 liraya çıkarılması, ülkeye getirilen telefonların kayıt süresinin 4 ayla sınırlandırılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor. Varlık barışı uygulaması 6 ay daha uzatıldı.

O UYGULAMA 6 AY DAHA UZATILDI

 

 

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve arkadaşlarının imzasını taşıyan teklifin birinci maddesi değiştirilerek kabul edildi. Ak Parti, MHP ve İYİ Parti milletvekillerinin imza attığı ortak önerge ile daha önce tüm kurumlar vergisi mükelleflerini kapsayan vergi indirimi düzenlemesi, halk otobüsleri işletmeleriyle sınırlı tutuldu.

 

 

Elektronik ücret toplama sistemleri bulunan İstanbul'daki 900 işletmeyi ilgilendiren bu düzenlemeyle, bu mükellefler yıllık hasılatlarının yüzde 10'u kadar vergi ödeyecek. Cumhurbaşkanı bu oranı iki katına kadar arttırmaya veya yarısına kadar indirmeye yetkili olacak.

 

 

 

Varlık barışından 17 milyar TL

 

Kamuoyunda varlık barışı olarak bilinen uygulamanın süresi 4'ncü kez 6 ay daha uzatıldı. Buna göre, yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını belli şartlar çerçevesinde 31 Aralık 2019 tarihine kadar Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bilgi veren gerçek ve tüzel kişiler, sözkonusu varlıkları serbestçe kullanabilecek.

 

 

Bunun yanısıra gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de bulunan, ancak işletmelerin kayıtları arasında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların kanuni defterlere kaydedilmesine imkan tanınacak. Bildirim yapılan yurtdışı varlıklar ile beyan edilen yurtiçi varlıkların değerleri üzerinden yüzde 1 oranında vergi alınacak. Bildirilen veya beyan edilen tutarlara ilişkin tarh edilen verginin süresinde ödenmesi ve bildirilen varlıkların bildirim tarihinden itibaren 3 ay içinde Türkiye'ye getirilmesi veya Türkiye'deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transferi koşuluyla sözkonusu varlıklar nedeniyle hiçbir şekilde vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Komisyonda, Gelir İdaresi Başkanlığı Başkan Yardımcısı İdres Şenyurt son bir yıl içinde varlık barışı kapsamında sisteme giren paranın 17 milyar TL olduğunu açıklarken, bu beyan ve bildirimlerin 8 Milyar TL'nin yurtdışından, kalan bölümünün yurtiçi varlıklarını içerdiğini kaydetti. Yurtdışındaki 8 milyar TL'nin ülkeye getirildiğini vurgulayan Şenyurt, 31.7.2018 tarihinden önceki beyanların vergiye tabi olmaması nedeniyle kendilerinde bilgi bulunmadığını dile getirdi. Şenyurt, karapara ve terör örgütlerine ait olup olmadığı konusunun ceza kanunu kapsamında olduğunu ve ilgili birimlerin sorumluluğunda bulunduğunu belirtirken, kendilerinin vergi usulü açısından denetimleri yaptıklarını kaydetti. Şenyurt, herhangi bir ceza soruşturması olup olmadığı konusunda kendilerinde bir bilgi bulunmadığını bildirdi. (Milliyet)

 

 

 

Diğer GÜNCEL Haberleri