Advert
Bu haber 23 Haziran 2019 02:08:34 Tarihinde eklenmiştir. 120 Defa Okundu.

SANAT CAMİASINDA BİR KAYIP DAHA YAŞANDI

Tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu, Büyükada'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, 71 yaşında hayatını kaybetti.

SANAT CAMİASINDA BİR KAYIP DAHA YAŞANDI

 

Fosforoğlu'nun vefatını, yeğeni, oyuncu ve yazar Almula Merter Churm,  sosyal medya hesabından, "Amcam, baba yarım, bu nasıl bir şaka, babacığımın  yanında yıldız oldu." mesajıyla duyurdu.

 

Sanatçı, bir süre önce geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye  kaldırılmış, tedavisinin ardından taburcu edilmişti.

 

Enis Fosforfoğlu'nun kızı tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu ise 6 gün  önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dün çıktık hastaneden diye  sevinirken tekrar geri döndük hastaneye. Kabus yaşadık ailecek tekrar. Doktorlar  iyi diyor, iyi olacak diyor. İyi olacaksın babacığım. Babalar gününü ayrı  geçiriyoruz ama çıktığında bana söz ver bu fotoğraftaki gibi atlı karıncaya  bineceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Sanatçı Enis Fosforoğlu'nun kardeşi başarılı oyuncu Ferdi Merter  Fosforoğlu da dokuz ay önce yaşamını yitirmişti.

 

Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur'un oğlu olan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmektedir. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeştirler.Kızı da tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu.1970 - 1976 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde görev yaptı. Değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, kendi adına tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema filmleri çeviren sanatçı, senaryo ve yönetmenlik denemesinde de bulundu. TRT Fm ve Halk TV Radyo'da radyo programları yapmakta ve tiyatro üzerine dersler vermektedir.

 

Ödülleri

 

1981 “En yi yönetmen ödülü”
1989 “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” Jüri özel ödülü
1999 "Lions" İletişim Ödülü

 

Filmografisi

 

Pek Yakında - 2014
Mavi Kolye - 2004
Keloğlan - 2003
Mutluyüz Ailesi - 2001
Şükran Büfe - 1999
Seven Unutmaz - 1978
Zor Oyunu Bozar - 1978
Derbeder - 1977
Herkesin Sevgilisi - 1970
Zeyno - 1970

 

DHA

Diğer GÜNCEL Haberleri