Advert
Bu haber 22 Haziran 2019 13:20:45 Tarihinde eklenmiştir. 585 Defa Okundu.

Şanlıurfa’ya TBMM Tarafından “Şanlı” Ünvanının Verilmesinin 35’inci Yıldönümü Kutlandı

Şanlıurfa’ya TBMM tarafından “Şanlı” ünvanının verilmesinin 35’inci yıldönümü kutlandı

Şanlıurfa’ya TBMM Tarafından “Şanlı” Ünvanının Verilmesinin 35’inci Yıldönümü Kutlandı

 

 

 

Şanlıurfa’ya TBMM tarafından “Şanlı” ünvanının verilmesinin 35’inci yıldönümü kutlandı.

 

 

 

Bu çerçevede Şanlıurfa'da yapılan törene Viranşehir Belediye Başkan vekili Vecdi Özkan Belediye Başkan Yardımcısı Ragıp Yıldırım'da orada hazır bulundu.

 

 

 

 

Viranşehir Belediye Başkan Vekili Özkan ve yardımcı Yıldırım haber sayfamıza yaptığı açıklamada;

 

 

Kurtuluş savaşı döneminde vatanın bütünlüğünü korumak için canını feda etmekten çekinmemiş tüm şehitleri rahmetle anarken Gazilerimize de hayırlı ve sağlıklı ömürler diliyoruz.Tarihteki önemi, insanının üstün meziyetleri ve bir ulusun bağımsızlığını elde etmesinde gösterdiği özverinin yanında, gösterdiği kahramanlık ve cesaretin nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Urfa’ya “Şanlı” ünvanını vermesi ve 2016 yılında İstiklal Madalyası ile ödüllendirmesi ise gelecek nesillere bırakacağımız en önemli miraslardan biridir.Dediler

 

 

 

 

URFA'YA ŞANLI ÜNVANININ VERİLMESİ

 

 

 

Birinci Dün­ya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’ nun yenilgiye uğramasından sonra İn­giliz kuvvetleri 7 Mart 1919’da kenti işgal ettiler, 30 Ekim 1919’da da Fran­sızlara bıraktılar. 9 Şubat 1920’de kent halkı Fransızlarla mücadeleye giriştiler ve 10 Nisan 1920’de Fransızlar Şanlı­urfa’yı boşaltmak zorunda kaldılar. 21 Ekim 1921’de yapılan Ankara Anlaş­ması ile de, 10 Ağustos 1920’de imza­lanan Sevr es Antlaşması ile Fransız mandası altındaki Suriye’ye bırakılan kentin Türkiye’ye verilmesi kabul edil­di. Cumhuriyetin ilanından sonra il ko­numuna getirilen Şanlıurfa, 1984’e ka­dar Urfa adını taşırken, Kurtuluş Sava­şı sırasında gösterdiği kahramanlık ne­deniyle TBMM tarafından çıkarılan bir yasayla Şanlı sıfatıyla onurlandırıl­dı, adı Şanlıurfa’ya çevrildi.

 

 

 

 

 

Diğer GÜNCEL Haberleri