Advert
Bu haber 20 Mayıs 2019 10:59:06 Tarihinde eklenmiştir. 119 Defa Okundu.

VİRANŞEHİR'DE KARA BÖCEKTEN SONRA KELEBEK İSTİLASI

Viranşehir'i Birkaç Hafta Önce İstila Eden Kara Böeklerden Sonra Şimdide Kelebekler İstila Etti.Neyin Alameti Acaba?

VİRANŞEHİR'DE  KARA BÖCEKTEN SONRA KELEBEK İSTİLASI

 

Viranşehir'i Birkaç Hafta Önce İstila Eden Kara Böeklerden Sonra Şimdide Kelebekler İstila Etti.Neyin Alameti Acaba?

 

 

Kelebekler neden bu kadar çok?


Yorum: Yağmurlar nedeniyle kuşlar, kelebekleri oluşturan tırtılları ve kozaları yiyemedi, her zamankinden daha çok kelebek üredi.


Kent sokaklarını, evleri bahçeleri dolduran kahverengi küçük kelebeklerle ilgili “doğal olgu” açıklamalarına rağmen, tedirginlik sürüyor; hatta bu nedenle sağlık kuruluşlarına başvuranlar olduğu bildiriliyor.
Kelebeklerle ilgili iki tedirginlik nedeni öne çıkıyor:


1. Bu kadar çok kelebek bir afetin habercisi olabilir mi?


2. Bu kadar çok kelebek bir hastalık yayar mı?


Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu “Kelebek yoğunluğu ne bir felaketin ne de bir hastalığın habercisi” diyor.


Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, kene olayı sonrası böcek korkusunun arttığına işaret ederek, kelebeklerden endişelenmenin yersiz olduğunu belirtiyor. 
Dr. Sönmezoğlu şu bilgileri veriyor:


“Kelebekler, kış aylarını yumurtada geçirirler, Nisan ayında tırtıla, bir süre sonra kozaya, Haziran ayı sonunda da kelebeğe dönüşür ve kozalarından çıkarlar. En fazla 10 gün yaşarlar, bu süre içinde çiftleşir ve ölürler. Hiçbir hastalığın ya da felaketin habercisi değildir.”
Doç. Sönmezoğlu, “peki neden bu sene bu kadar çok oldu?” sorusuna da şu yanıtı veriyor:


“Normalde tırtıllar ve kozalar kuşlar için besin kaynağıdır. Kuşlar bunları yerler. Bunları yiyen kuş, arı ve diğer böcek türlerinin bu yıl yağmurlar nedeniyle bunları yiyememiş oldukları ve dolayısıyla çok daha fazla kozanın kelebeğe dönüştüğü düşünülüyor.”

 

 

İNSANA ZARARI VAR MI?

 

 


Bu türün zararsız olduğunu belirten Dr. Sönmezoğlu şunları söylüyor:
“Kene, sivrisinek, arı gibi insanı sokabilecek bir organları yoktur. İnsana geçebilecek bir enfeksiyon taşımazlar. Sadece meşe ve ceviz yapraklarıyla beslenen, son derece zararsız bir tür. Deprem gibi doğal olgularla ilişkilendirilmesi son derece yanlış. Bunlar bir yıl öncesinin yumurtalarından çıkan kelebekler. Fay hattının hareketlenmesiyle mucizevi bir şekilde sayılarının artması mümkün değil. Bu çok güzel bir doğa olayı, korkacak bir şey değil.”

 

Kısacası daha öncesi ilçemizi ziyaret eden ve zararsız olan hatta ziraate faydalı olan kara böceklerin gittiği gibi bunlarda ebediyete kavuşarak gidecekler.Haber sayfası olarak 10 gün sürecek bu görkemli manzaranın keyfini çıkarın deriz.

 

 

 

 

Diğer GÜNCEL Haberleri