CEYLANPINAR TİGEM'DE ÇÖL VARANI BULUNDU
Advert

CEYLANPINAR TİGEM'DE ÇÖL VARANI BULUNDU

Ceylanpınar TİGEM'de Bu Sabah Saatlerinde Çöl Varan'ı Görüldü

CEYLANPINAR TİGEM'DE ÇÖL VARANI BULUNDU
Advert

Ceylanpınar Tigemde çalışan işçiler Tigem içinde hiç görmedikleri bir hayvana rastladılar.Önce bunun bir timsah olduğunu zanneden işçiler bir süre sonra hayvanın kaçmaması için mücadele verdiler.

Yetkililere haber verilmesinin ardından bunun Çöl varanı olduğu anlaşılınca hayvan, tekrar doğal ortamına bırakıldı

ÇÖL VARANI

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sınırlı bir alanda yaşayan çöl varanı (Varanus griseus griseus) dünyada Suriye, Filistin, Ürdün ve Irak gibi ülkelerde görülür. Yetişkin olanları çoğunlukla sarı-turuncu renktedir ve vücutlarında siyah geniş çizgiler bulunur.

Çölde ve yarı çöl alanlarda yaşayabilen bu canlıların en büyük özelliği uzun çatallı dilleri. Dillerinin bu özel yapısı sayesinde havayı koklayarak avlarını bulabilirler. Boyları genellikle 100 cm civarında olan çöl varanlarının en büyükleri 130 cm olarak kaydedilmiş.

Dev cüsselerine rağmen toprağı kazabilmelerinin yanı sıra avlarının peşinde koşarken çalılara ve küçük ağaçlara tırmanıp gerektiğinde suya da girebilirler. Başlıca besin kaynakları kemiriciler, sürüngenler, kuşlar ve bunların yumurtaları olan çöl varanları yuvalarını mağara ve kaya yarıkları gibi korunaklı yerlere yapar.

Havaların soğumasıyla birlikte eylül-nisan ayları arasında kış uykusuna yatarlar. İri gövdelerine rağmen insanlarla karşılaştıklarında hızlı bir şekilde hareket ederek kaçabilen çöl varanları sanılanın aksine zehirli veya saldırgan bir yırtıcı da değil. Dünyadaki bütün canlılar gibi çöl varanları da yaşadıkları bölgenin ekolojik dengesinin korunmasına yardımcı oluyor.

Bu nedenle ülkemizde Şanlıurfa, Birecik ve Şırnak’ta çok sınırlı alanlarda yaşayan bu canlıların korunması gerekiyor.

Çöl varanı Ceylanpımar TİGEM Ceylanpınar Çöl varanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!