Advert
Bu haber 11 Ocak 2019 10:22:59 Tarihinde eklenmiştir. 236 Defa Okundu.

İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

15 Haziran'a kadar uzatılan İmar Barışı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Bugüne kadar İmar Barışı'ndan yararlanan milyonlarca vatandaş, düzenlemenin ikinci aşamasına geçmeye hazırlanıyor. Peki, Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl imara uygun hale getirecek? Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl alıp satacak? Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl dönüştürecek, Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarına nasıl tapu alacak?

İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

 

 

 

15 Haziran'a kadar uzatılan İmar Barışı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018 yılı sonuna kadar yaklaşık 9.6 milyon bina için Yapı Kayıt Belgesi alındığını ve 16.5 milyar lira ödeme yapıldığını açıkladı. Toplam 13 milyon binayı kayıt altına alma hedefiyle hayata geçirilen imar barışından önümüzdeki dönemde yaklaşık 3-4 milyon binanın daha yararlanması bekleniyor.

 

 

 

YIKILANA KADAR GEÇERLİ

 Bugüne kadar İmar Barışı'ndan yararlanan milyonlarca Yapı Kayıt Belgesi sahibi, şimdi de düzenlemenin ikinci aşamasına geçmeye hazırlanıyor.
Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl imara uygun hale getirecek, tapuda cins değişikliği nasıl yapılacak? Yapı Kayıt Belgesi ne kadar süreyle geçerli olacak? Belge alınan bina Hazine veya belediyeye ait bir arsa üzerindeyse neler yapılması gerekiyor? Bu binalar alınıp satılabilir mi, kentsel dönüşüme girebilir mi?

 

 

 

 

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, İmar Barışı'nın ikinci aşaması hakkındaki sorularımızı yanıtladı. Yapı Kayıt Belgesi'nin yapı yıkılana veya kentsel dönüşüme girene kadar geçerli olduğunu söyleyen Ali Güvenç Kiraz, bu yapılarda kat mülkiyeti kurulması için belli bir süre belirlenmediğini belirtti.

 

 

 

YÜZDE 100 ONAY ŞART

 

 Birden fazla bağımsız bölümün bulunduğu yapılar için tapuda cins değişikliği yapmak veya iskan yerine geçecek şekilde kat mülkiyeti kurmak için tüm kat maliklerinin onayı gerektiğini anlatan Kiraz, "Bu bağımsız yapılar için söz konusudur. Örneğin çık bloklu yapılarda bazı bloklar İmar Barışı'na girmek istemez, bazı bloklar ise girmek isterlerse, girmek isteyen bloklar kendileri için başvuru yapabilir, Yapı Kayıt Belgesi alabilir ve kat mülkiyetine de o bloğun yüzde 100 onayıyla geçebilir" dedi.

 

 

 

 

İkinci aşamada cins değişikliği ve kat mülkiyeti kurulumu için birinci aşama olan Yapı Kayıt Belgesi alınırken ödenen bedelin aynısının bir kez daha ödenmesi gerektiğini hatırlatan Kiraz, bu bedelin konutlar içir rayiç bedelin yüzde 3'ü, işyerleri için ise yüzde 5'i olduğunu kaydetti.
Ali Güvenç Kiraz, Yapı Kayıt Belgesi alan binanın Hazine ve belediyelere ait bir arsa üzerinde bulunması durumunda, belge sahibinin, binanın bulunduğu alana denk gelecek kadar alanı, imar yapılaşma sınırı kapsamında, rayiç bedel üzerinden kendisine satışını talep edebileceğini söyledi.
Yapı Kayıt Belgesi alınan binaların üçüncü kişilere satılabileceğini de ifade eden Kiraz, şunları söyledi:

"Bu binalar için kredi kullanmak da mümkün. Ancak burada, 'krediye esas olan bedel için projelendirilmiş alanın değeri mi yoksa kaçak alanlar dahil değeri mi esas alınacak' tartışması var. İkinci aşamaya geçip kat mülkiyeti almış yapılarda böyle bir sorun bulunmayacak."

 

 

 

 

HİZMET ALINABİLECEK

 

 Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra, elektrik, su, doğalgaz gibi temel hizmetler için abonelik başvurusu yapılabileceğinin de altını çizen Ali Güvenç Kiraz, bu başvuruda da bir süre kısıtlaması olmadığını kaydetti. Kiraz, "İkinci aşamaya geçip kat mülkiyeti kurulan veya cins değişikliği yapılan binalar tamamen değerlemeye esas yapılar haline geleceği için, temel hizmetlere başvuruda hukuki bir sorun kalmayacak" diye konuştu. Yapı Kayıt Belgesi alan binanın kentsel dönüşüme girmesi halinde ise artık imar barışı kapsamında verilen hakkın bir geçerliliği kalmayacağını bildiren Kiraz, "Kişiye ait arsa payı vardır ve bu pay kadar bir hakkı oluşur" bilgisini verdi.

 

 

 

KONUTLAR İŞYERİ OLABİLİR

 

 

 

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, tapuda konut olarak görünen, buna karşılık fiiliyatta işyeri olarak kullanılan bağımsız bölümler için ikinci aşamada tüm kat maliklerinin onayıyla cins değişikliği yapılabileceğini vurguladı. İlk aşamada yapı kayıt belgesi alınan ama ikinci aşamada cins değişikliği yapılmayan yerlerin işyeri ruhsatı alımı konusunda yetkinin ilçe belediyelerinde olduğunu belirten Kiraz, "İlçe belediyeleri iş yeri statüsünde kabul ederse, Yapı Kayıt Belgesi olan bu yerlere ruhsat verebilir" dedi.

 

 

 

MİRAS BIRAKILAMAZ

 

 Yapı Kayıt Belgesi'nin tanıdığı hakların sadece bu belgeyi alan kişiler için geçerli olacağına dikkat çeken Avukat Ali Güvenç Kiraz, "Bu belge, müktesep hak vermez, imarda kazanılmış hak olmaz ve mevcut imar durumu için geçerlidir. Yapı Kayıt Belgesi, binaya verilen bir hak olduğu için miras hukukuna konu edilemez. Yapıyı kim alırsa ona bağlı bir haktır ve sadece belgeyi alan kişiye bu hakkı verir" açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

DÜZELTME SÜRESİNİ KAÇIRMAYIN

 

 İmar Barışı başvurularının 15 Haziran'a, harç ödeme süresinin ise 30 Haziran'a kadar uzatıldığı düzenlemede, yanlış beyan verenler için de düzeltme hakkı tanındı. Bu hakkın bir defaya mahsus olarak tanındığını ifade eden Ali Güvenç Kiraz, "Bu süre sona erdikten sonra yanlış beyanda bulunulduğunun tespiti halinde Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek, alınan bedel iade edilmeyecek ve Cumhuriyet Savcılıklarına gerçeğe aykırı beyandan suç duyurusunda bulunulacak" diye konuştu. Harç ödemelerinin, yapının sadece kaçak bölümlerinin metrekaresi üzerinden yapılmasının yanlış olduğunu kaydeden Kiraz, "30 Haziran'a kadar ek metrekare beyanıyla ek ödeme yapmak mümkün. Aksi halde 'yanlış beyan' kabul edilecek. Fazla metrekare beyan edilmiş ve fazla ödeme yapılmışsa, düzeltme beyanı sonrası ödenen fazla bedel iade edilecek" dedi.

 

 

 

YENİ ASIR

 

Diğer GÜNCEL Haberleri