Advert
Advert
Döviz Kurları
  • Bist : 89.764
  • Altın : 145,68
  • Dolar : 3,6378
  • Euro : 3,9260
Şanlıurfa Hava Durumu
Az Bulutlu Sıcaklık : 20°C / 7°C Durum : Az Bulutlu
Bu haber -- 0 cak 13:54:43 Tarihinde eklenmiştir. 2165 Defa Okundu.

URFA'DA KONUT FİYATLARI DÜŞTÜ

Mustafa Önal Şanlıurfa emlak piyasası hakkında muhabirlerimize açıklamalarda bulundu

URFA'DA KONUT FİYATLARI DÜŞTÜ
Mustafa Önal Şanlıurfa emlak piyasası hakkında muhabirlerimize açıklamalarda bulundu. 2013 yılına girilirken Şanlıurfa"da konut ve arsa fiyatlarında düşüş olduğunu dile getirdi. Karaköprü Beldesinde konut fiyatlarının Şehir merkezine göre daha makul fiyatta olduğunu söyleyen Müteahhitler Dernek Başkanı Mustafa Önal, esen tepe"de yüksek fiyatların imar alanı olmamasına bağladı.


ŞANLIURFA"DA İMAR SORUNU YOK
Önal ""Şanlıurfa"da aslında imar sorunumuz yok. Şanlıurfa ve Karaköprü de çok ciddi imarlı arsalarımız var. Yalnız belediyelerimizin alt yapı ve üst yapı hizmetlerinde yetersiz kaldığını düşünüyorum. Özelikle Karaköprü belediyesi bu konuda çok yetersiz olduğunu düşünüyorum, sınıfta kalmıştı daha doğrusu yani şuanda mütaahitlerimiz herhangi bir yere, Karaköprü de yapılaşma alanı içerisinde %50"yi bulduğu zaman yani iki kilometre ileride %40"a bulma şansı var ama %40 olduğu yerlerde de siz daire satamıyorsunuz. Çünkü yol yapılmamış alt yapısı yok parkı yok ulaşım yok, dolayısıyla mütaahitler yapılaşma alanı içerisinde yer arıyor. Böyle olunca da oradaki arsa fiyatlarının artmasına neden oluyor. Şu anda Karaköprü de ki en pahalı yerler Diyarbakır yolu ve çevik kuvvet, oralarda şuanda 2 ile 2,5 milyon arası değişiyor. Ama bunu daha ilerisinde 500 ile 600 arasında bulabilirsiniz.

KARAKÖPRÜ ŞEHİR MERKEZİNDEN DAHA UYGUN
Daire fiyatlarında Karaköprü ile şehir merkezini kıyasladığımızda, Karaköprü de daire fiyatları daha uygun, Karaköprü de 200 milyara alacağınız daireyi şehir merkezinde 250-300 milyara alabilirsiniz. Karaköprü de fiyatlar daha uygun. Geçtiğimiz senelere oranla daire fiyatları daha uygun, gecen sene 300 milyara aldığınız evi bu yıl 250 milyara bulma şansınız var. Şanlıurfa"yı bölge illerle karşılaştırdığımızda Şanlıurfa"daki daireler hem büyük, kaliteli ve uygun. Gaziantep"e baktığımız da 1 trilyonluk daireler var Adana"ya baktığımızda 500 milyara kadar daireler var. Kayseri"de 600-700 milyara kadar daireler var. Antep"te 1 trilyona aldığınız daireyi Şanlıurfa da 200 milyara alabilirsiniz. Urfa"nın en pahalı dairelerinin olduğu yer Esentepe de."" Dedi.

Şanlıurfalıların büyük daire tercih ettiğinin altını çizen Önal, açıklamalarının devamoında ""En büyük şansızlığımız maalesef Karaköprü de 1992 yılında imar çalışması yapılmıştır. Yapılan imarda 450 ile 400 bin nüfusa tekabül bir imar çalışması yapıldı. Ancak parsellerin tamamı binin altında bunun yanında Karaköprü belediyesi mütaahitlere darbe vuracak bir kara aldı. Yani resmen Karaköprü belediye başkanı mütaahitlerin geleceklerine ipotek koymuştur. Bizim halkımız dairelerde özelikle büyük balkonlar ister. Urfa sıcak bir memleket yazın balkonda uymak ister biberini balkonda kurutmak ister, ama bölge illere baktığımızda böyle bir çalışma yok.

BALKONLARIN % 25 SINIRI CİDDİ SORUN
Şu anda balkonların %25"i geçmeyecek şekilde karar almıştır. Buda mütaahitlere ciddi anlamda çok üzüyor. Karaköprü belediyesi biran önce bu hareketinden vazgeçmesi lazım. Aksi takdirde bu hareketin altından geçemez bizim hem arsalarımız küçük, diğer yandan da belediyenin almış olduğu karar ile 100 metrekarelik bir dairede sadece %25"i geçmeyecek şekilde balkon yapılması kararı almıştır. Bölge illere baktığımız zaman böyle bir kısıtlama yoktur. Şehir merkezinde de böyle bir kısıtlamak yoktur. Sadece Karaköprü de, şuanda mütaahitlerimizin çoğu Karaköprü de. Aslında Karaköprü de hizmet yapmanın en büyük suçlusu da Urfa belediyesidir. Urfa belediyesi şuan dağ eteğini imara açmış, imara açtığı yerde şuan yol dahi yoktur. Orda bir mütaahit değil bina arabası ile da eteğine çıkamaz. Dört yıldır imara açılmış ama alt yapı üst yapı çalışması yoktur. Urfa"da tarımdan sonra ki en büyük sektör inşaat sektörüdür. Urfa"da en büyük işveren inşaat sektörüdür. Bunun yanında belediyelerin gelirinin %50sini mütaahitler ödüyor. "" ifadelerini kullandı.Advert

Köşe Yazarları

Tümü
Advert
Advert

Arşiv Arama

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
22°C / 8°C
Durum
Az Bulutlu
Namaz Vakitleri
İmsak
04:54
Güneş
06:16
Öğle
12:38
İkindi
16:04
Akşam
18:48
Yatsı
20:04

Anket

Tümü
BAŞKANLIK SİSTEMİNE NE DİYORSUNUZ?
EVET
HAYIR
KARARSIZ