29 MAYIS CUMA GÜNÜ AÇILACAK OLAN CAMİLERDE UYULMASI GEREKEN TEDBİRLER
Advert

29 MAYIS CUMA GÜNÜ AÇILACAK OLAN CAMİLERDE UYULMASI GEREKEN TEDBİRLER

29 Mayıs günü camiler açılacak.Peki hangi tedbirler ve kurallar var? Bunlardan bazıları

29 MAYIS CUMA GÜNÜ AÇILACAK OLAN CAMİLERDE UYULMASI GEREKEN TEDBİRLER
Advert

Genelge kapsamında, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için cami ve mescitler açık tutulacak.

Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere  meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde  kılınabilecek. Cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.

Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar  çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami ve mescitlerin sürekli  havalandırılması sağlanacak.

 Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane,  şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak. Abdest ve benzeri ihtiyaçlar evlerde  veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelinecek.Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacak kişilerin maske takması  zorunlu olacak.

ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş  riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği ve  benzeri malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek

Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini  getirmeleri sağlanacak veya imkanlar dahilinde müftülükler tarafından tek  kullanımlık seccade temin edilerek kullanıma sunulacak. Cami avlusunda namaz  kılındığında vatandaşlara seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecek.

Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk  teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır  gibi yaygılar kullanılmayacak.

Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle  namaz kılınabilmesi için vali/kaymakamların koordinesinde namaz kılacaklar  arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı  alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer  alanlarda, bir kişinin en az 60x110 santimetrelik bir alanı (seccadenin  kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, her namaz kılınacak  alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde  işaretleme yapılacak.

Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca  gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların  mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak.

Koronavirüs ile ilgili alınacak tedbirler ile cami ve mescitlerde  cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler (il  ve ilçe sağlık müdürlükleri, müftülüklerden temin edilerek) hızlı bir şekilde  bastırılarak bütün cami ve mescitlere asılacak.  

 

Cami Camiler ne zaman açılacak Cami kuralları Cami tedbirleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!