12 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK MI?
Advert

12 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan kısıtlamanın yeni bir karar verilene kadar rutin olarak devam edeceğini açıkladı.

12 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK MI?
Advert

24 ŞEHİRDE YASAK SÜRECEK Mİ?

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararı ilk kez 11-12 Nisan günlerinde uygulanmıştı.

İŞTE YASAKLARIN OLACAĞI TARİH VE GÜNLER;

9-10 Mayıs, 16-17 Mayıs ve 23-24 Mayıs tarihlerine denk gelen Ramazan Bayramı’nın ilk gününde ve ilk gün (23-24 Mayıs) evden ayrılmak mümkün olmayacaktır. Ayrıca hafta sonu 16 17 Mayıs olması ile birlikte 18 Mayıs Pazartesi, 19 Mayıs Salı Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 20 Mayıs Çarşamba 21 Mayıs Perşembe, 22 Mayıs Cuma 23 Mayıs Cumartesi, 24 Mayıs Pazar Ramazan bayramı 1. günü 25 Mayıs Pazartesi Ramazan Bayramı 2. günü 26 Mayıs Ramazan Bayramı 3. günü olmasıyla bu günlerin toplanılması ve 12 günlük yasak uygulanması gündemde ve 30-31 Mayıs tarihlerinde ise hafta sonu yasak uygulanabileceği düşünülmektedir.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

65 yaşın üzerindeki vatandaşlar, 31 şehirde Cumartesi ve Pazar günleri kısıtlanan 48 saatlik sokağa çıkma yasağıyla evlerini terk edebilecek. Özgürlük ancak bugün gerçekleştirilecek ve İçişleri Bakanlığı’na uygun olarak ilan edilecektir.

İLK DENEME 10 MAYIS

Başvuru 10 Mayıs Pazar günü ilk kez denenecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlar ikamet ettikleri yerden 11.00-15.00 saat içinde alanlara gidebilecekler.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

20 yaşın altındaki vatandaşlar için aynı teknik 65 yaş ve üstü vatandaşlar için uygulanacaktır. 2000’den sonra doğanlar hafta içi belirli saatlerde dışarı çıkabilecektir.

4 SAAT SUNULMASI

0-14 yaş grubundakiler 13 Mayıs Çarşamba günü saat 11.00 ve 15.00 arasında sokağa, 15-20 yaş grubunda ise 15 Mayıs Cuma günleri sokağa gidebilirler. Her iki yaş grubunun üyeleri, ikamet ettikleri yerden birkaç adım sonra bölgelere gidebilecekler.

GİRİŞ-ÇIKIŞ KISITLAMASI NEREDE SÜRÜYOR?

Şehirlerarası seyahat yasağı ilk kez 3 Nisan’da korona virüsü önlemlerinin bir parçası olarak tanıtıldı. Yasak 30 metropol şehri ve Zonguldak’ı kapsıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün açıklama yaptı; Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay ve Malatya amacıyla seyahat yasağının sona erdiğini açıkladı.

KISITLAMAYA DEVAM EDEN ŞEHİRLER

Seyahat yasağının 14 gün daha uzatıldığı şehirler: Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak.

BERBER VE KUAFÖRLERİN AÇILIŞ TARİHİ

Gerekli temizlik koşullarını sağlamak, toplantı sistemi ile çalışmak ve müşteri, berber, kuaför ve güzellik salonlarının yarısına hizmet etmek 11 Mayıs Pazarında açılacak.

AVM’LER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamada, “Esenlik Bakanlığı ve Tecim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallara uyulması kaydıyla alışveriş merkezlerinin 11 Mayıs’ta hizmet vermeye başlayabileceğini” söyledi. Erdoğan, “Giyim, ayakkabı, çanta ve cam eşyalar gibi ürünler satan işletmeler, belirlenen koşullara uymaları kaydıyla 11 Mayıs’ta açılacak.”

BEDELLİ VE TESLİM OLACAK ASKERLERİN DURUMU

Koronavirüs salgını nedeniyle bir ay ertelenen taburculuk prosedürleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel alım faaliyetleri 1 Haziran’da başlayacak, 5 Haziran’da çağrıları başlatacak ve 20 Haziran’da askerlik hizmeti verdi. YKS ne zaman yapılacak? Salgın nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelenen YKS giriş sınavının 25-26 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS 20 Haziran’da yapılacak. Ulusal Savunma Üniversitesi Askeri Talep Testinin 14 Haziran’da uygulanacağı açıklandı.

ADLİYELER NE ZAMAN ÇALIŞACAK?

Mahkeme, yargılama, bulma, uzlaştırıcı ataması ve adliyelerdeki icra takibi de dahil olmak üzere tüm davalara 15 Haziran’dan itibaren devam edebilecektir.

ÜNÜİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üniversiteler 15 Haziran’da bilimsel doğa takvimine dönebilecekler” dedi ve yükseköğretim kurumlarında eğitimin devam edeceğini açıkladı.

CAMİLER İBADETE NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ilk etapta kapatılan yerler arasında bulunan camiler için ise ilk etapta Cuma namazları topluca kılınacak. Cami dışında kılınması planlanan cemaatle namaz, eğer her şey yolunda giderse 12 Haziran'da başlayacak. 

12 günlük yasak Koronavirüs 12 günlük sokağa çıkma yasağı Sokağa çıkma yasağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!