ŞEHİRLERARASI YASAK UYGULAMASI SÜRESİ BİTİYOR
Advert

ŞEHİRLERARASI YASAK UYGULAMASI SÜRESİ BİTİYOR

Koronavirüs önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde 3 Nisan itibariyle başlatılan ve bir kez uzatılan 15 günlük şehirlerarası ulaşım yasağının süresi, yarın 24:00 itibariyle doluyor. İçişleri Bakanlığı’nın yarın yeni bir genelgeyle yasağı d

ŞEHİRLERARASI YASAK UYGULAMASI SÜRESİ BİTİYOR
Advert

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile 3 Nisan'dan itibaren 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde şehirlerarası yolculuk yasaklandı. Daha sonra yapılan açıklamada 15 gün yasağın uzatıldığı açıklanmıştı.

 

03.04.2020 tarihli ilk genelgede Bakanlık, Büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak ilinden kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışların 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24:00'e kadar kısıtlandığı/yasaklandığını duyurdu.

Büyükşehir statüsündeki 30 il (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için; il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük süre için bir kez daha geçici olarak durduruldu.

Bugün (3 Mayıs) saat 24:00 te biten yasak yarın (4 Mayıs) saat 24:00'a kadar uzatıldı

Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, sonraki süreç değerlendirilerek karar verilecek.

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere göndermişti. Uygulamaya ilişkin istisnalara yer verilen genelgede Seyahat İzin Belgesi alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:

► Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.

► Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.

► Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.

► Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

► Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.

► Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

► Ceza infaz kurumlarından salıverilenler.

► Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar.

İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlı

 

Kaynak: Birgün

Seyahat Seyahat yasak Yasak Şehirlerarası yasak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!