Advert
Bu haber 13 Eylül 2018 23:40:22 Tarihinde eklenmiştir. 374 Defa Okundu.

VİRANŞEHİR İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ TARİHİ DİKME RESTORE EDİLDİ

Viranşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda Viranşehir Tarihine ışık tutan dikme'ye yönelik başlattığı restorasyon çalışmasını tamamladı.

VİRANŞEHİR İLE  ÖZDEŞLEŞMİŞ TARİHİ DİKME RESTORE EDİLDİ

 

 

Viranşehir  ile özdeşleşmiş Literatüre Viranşehir  Octagonu (Sekizgen Planlı Yapı)  olarak geçen ve Tarihi Roma Tapınağı’nın son kalıntısı olup halk tarafından “ DİKMELER ”olarak bilinen yapının yeniden canlandırılması amacıyla kısa süre önce başlatılan güçlendirme ve restorasyon uygulaması sona erdi.

 

 

Hürriyet Mahallesinde bulunan ve gelecek kuşaklara aktarılması planlanan son tarihi Dikme ( Tella Martyrum ) restore edilerek güçlendirildi.

 

 

Toplam: 171.000,00 TL harcama bedeli ile tarihi dikmenin restore edildi. Tarihine ve tarihi kalıntılara önem veren bir  belediye olarak tarihi yapımıza sahip çıktık. Bu bağlamda İlçeye has olan Dikmeyi restore edip gelecek kuşaklara aktarmayı hedefledik. Daha önce Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projenin ardından tarihi yapının restore edilmesi için ihale gerçekleştirmiştik. İhalenin ardından çalışmalara hız vererek dikmeyi restore ettik. Amacımız bu tarihi yapının yok olmadan gelecek kuşaklara aktarılmasıydı. Bunu da yaptığımız için çok mutluyuz. Bu vesile ile yaptığımız çalışma tamamlandı. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun.

 

Diğer GÜNCEL Haberleri