KORONAVİRÜS DAHA ÖNCESİNDEN Mİ VARDI?
Advert

KORONAVİRÜS DAHA ÖNCESİNDEN Mİ VARDI?

ABD’li bilim adamı Robert Garry, Wuhan’daki deniz ürünleri pazarının COVID-19’un kaynağı olmadığına ve daha erken bir kaynağın bulunduğuna işaret etti.

KORONAVİRÜS DAHA ÖNCESİNDEN Mİ VARDI?
Advert

ABD’li bilim adamlarının kısa bir süre önce COVID-19 hakkında yaptıkları bir araştırmanın sonuçları, bütün dünyada salgına neden olan yeni korona virüsünün laboratuvarda oluşturulmadığını, virüsün tabiatta doğal yollarla ortaya çıktığını gösterdi.  Söz konusu araştırmalara dayanılarak kaleme alınan bir tez de Nature Medicine dergisinde yayımlandı.

Tezin yazarlarından ve ABD’deki Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Robert Garry, ABD’de bulunan ABC’ye verdiği demeçte, internette çok komplo teorisi yayıldığı için COVID-19 virüsünün kaynağını araştırmak amacıyla bir ekip oluşturma ihtiyacı duyduklarını belirtti. Araştırmalara göre, COVID-19 virüsü ile yarasada bulunan yeni corona virüsü arasında yüzde 96’lık benzerlik var. Garry, yarasada bulunan yeni corona virüsünün yüzey proteininde yaşanan mutasyonun son salgına yol açan önemli bir sebep olabileceğini, ancak bugünkü hale gelmeden önce bu tür bir virüsün daha zayıf versiyonunun insanlar arasında birkaç yıldır, hatta onlarca yıldır yayıldığını söyledi. Birçok insanın COVID-19’un kaynağının Wuhan kentindeki bir deniz ürünleri pazarı olduğunu düşündüğünü anımsatan Garry, ancak onun da bir yanılgı olduğunu ileri sürdü.

Garry, “Analizlerimiz ve diğer bazı analizler, bundan daha erken bir kaynağa işaret etti" ifadelerini kullandı. Profesör, "Wuhan’daki o pazarda kesin bazı vakalar var, ancak o pazar virüsün kaynağı değil.” dedi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Direktörü Francis Collins de kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda makalede belirtilen görüşü destekledi. 10 Collins, söz konusu çalışmaya göre COVID-19 pandemisine yol açabilen bir başka olasılığın, virüsün yıllar önce, hatta on yıllar önce hayvanlardan insana geçmesi ve sonunda insandan insana yayılma ve ciddi bir hastalığa neden olma kabiliyeti kazanması olduğuna işaret etti. 

Virüs Koronavirüs Koronavirüs kaynağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!