Advert
Döviz Kurları
  • Bist : 92.050,05
  • Altın : 211,12
  • Dolar : 5,4746
  • Euro : 6,1577
Şanlıurfa Hava Durumu
Az Bulutlu Sıcaklık : 20°C / 11°C Durum : Az Bulutlu
Bu haber 13 Haziran 2018 01:31:16 Tarihinde eklenmiştir. 274 Defa Okundu.

İYOT'U MUTLAKA TÜKETİNİZ

İyot yetersizliği deyip geçmeyin! Bakın neye sebep oluyor...

İYOT'U MUTLAKA TÜKETİNİZ

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Deniz Gökalp, İyot eksikliğinin gebelik döneminde, bebeklik ve çocukluk döneminde büyüme gelişme zeka gelişiminde son derece önemli olduğunu vurguladı.

 
ZEKA GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
 
İHA'nın haberine göre; İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası’nda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Deniz Gökalp, tiroid hormonlarının vücudumuzun metabolizma hızını düzenlemesinin yanı sıra anne karnından itibaren zeka gelişiminde önemli rolü bulunduğunu belirtti. Gökalp, "Tiroid bezinde Tiroglobulin adlı proteine bağlanan iyot elementi ile tiroid hormon sentezi yapılmaktadır. Vücudumuzda iyot sentezlenemediğinden dolayı besinlerle almak zorundayız" dedi.
 
 
 
 
 
 
Tiroid bezinin kelebeğe benzer bir şekilde, boyunda bulunduğunu ve halk dilinde tiroid bezinin büyümesine “Guatr” denildiğini belirten Prof. Dr. Gökalp, dünya genelinde guatrın en sık nedeninin iyot eksikliği olduğunu bildirdi. Türkiye’nin endemik guatr bölgelerinden biri olarak kabul edilmesinin nedeninin, 90’lı yıllara kadar Türkiye’deki tuzların iyotlanmamasına ve insanların yeterli iyot alamamasına bağlı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gökalp, bu durumun en çok çocuklarda etkili olduğunu dile getirdi.
 
 
PİŞEN YEMEĞE TUZ NE ZAMAN EKLENMELİ?
 
 
İyot eksikliğinin gebelik döneminde, bebeklik ve çocukluk döneminde büyüme gelişme zeka gelişiminde son derece önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gökalp, iyotlu tuz kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında, "Tuz satın alırken büyük paketler şeklinde alınmamalı. Alınan tuzun iyotlu olduğundan emin olunmalı. Rafine olmayan, içeriği bilinmeyen, kaya tuzu, himalaya tuzu olduğu söylenen tuzlar kullanılmamalı.
 
 
Tuz, kuru ve karanlık ortamda saklanmalı, paket veya kavanozların ağzı açık bırakılmamalıdır. Yemek pişirirken ise başlangıçta değil de yemeğin pişmesine yakın tuz eklenmelidir. Böylece daha az tuz ile ihtiyaç duyulan iyot alınabilir" dedi.

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.

Diğer GÜNCEL Haberleri

Advert
Advert
Advert

Arşiv Arama

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
20°C / 11°C
Durum
Az Bulutlu
Namaz Vakitleri
İmsak
05:30
Güneş
06:54
Öğle
12:16
İkindi
15:00
Akşam
17:26
Yatsı
18:43

Anket

Tümü
İDAM GELSİN Mİ?
EVET
HAYIR
KARARSIZ