Advert
Advert
Döviz Kurları
  • Bist : 90.051,10
  • Altın : 214,41
  • Dolar : 5,3526
  • Euro : 6,0881
Şanlıurfa Hava Durumu
Parçalı Bulutlu Sıcaklık : 12°C / 5°C Durum : Parçalı Bulutlu
Bu haber 13 Mart 2018 19:46:55 Tarihinde eklenmiştir. 1910 Defa Okundu.

VE TAZİYE YEMEKLERİ KONUSUNDA BİR DERNEKTEN İLK ADIM ATILDI

Mersin Viranşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Tarafından Taziye Yemeklerinin Kalkması Konusunda İlk Aktif Karar Alındı

VE TAZİYE YEMEKLERİ KONUSUNDA BİR DERNEKTEN İLK ADIM ATILDI

Mersin Viranşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Fakir Ve Yoksul Taziye Sahibinin Adeta Baş Belası Olan Taziye Yemekleri Konusunda İlk Adımı Atarak Bir Örnek Teşkil Etti,

 

Mersin Viranşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Tarafından Taziye Yemeklerinin Kalkması Konusunda İlk aktif karar 04.03.2018 tarihli Genel Kurul kararıyla alındı. Bundan sonra Mersin’de gerçekleşebilecek bir taziyede Viranşehirliler Derneği taziye sahibinin yapacağı taziye yemeği masraflarını yardıma muhtaç ailelere ve öğrencilere burs olarak verecektir. Bu yönde bir afiş hazırlayıp bu afişi de taziye yerine asacak.

 

Mersin Viranşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Başarılı Avukat Halil Kuran http://viransehir.org ve http://sanliurfamanset.comhaber sayfamız genel yayın yönetmeni Murat Sever’e bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

 

Öncelikle gerçekten de bazı fakir ve yoksul insanımızın adeta kâbusu olan ve kendi zihniyetimizde olmazsa olmaz diye sürdüre geldiğimiz taziye yemeklerinin kalkması konusunda ki çalışmalarınız ve köşe yazılarınızla ilgili sizleri tebrik ederim. Örf ve adetlerimize hepimiz sıkı sıkıya bağlıyız fakat son yıllarda örf ve adetlerimiz yanlış yorumlanarak değişime uğramaya başlamıştır. Taziye yemeği adı altında insanlarımızın taziye nedeniyle üzüntüleri yetmezmiş gibi birde taziyelerini sunan insanlara taziye yemeği vermeye başlamıştır, bu da hem taziye sahibini yormakta hem de ciddi bir maddi külfet altında bırakmaktadır.

 

Taziye yemekleri nedeniyle insanlarımız kredi çekmeye borçlanmaya başlamıştır. Taziye yemekleri Dini olarak ta caiz değildir. Taziyelerimiz şatafat ve gösteriş alanları da değildir. Taziyelerimiz ne yazık ki son yıllarda düğünlerimize benzemeye başlamıştır. Gelin bu zor ve külfet gerektiren taziye yemeklerini ortadan kaldıralım. Bu yemeklerin kaldırılmasına ön ayak olalım ve bu aldığımız karar Viranşehir’imize ve bölgemize yansısın. Bu yemeklere ödenen bedeller yardıma muhtaç ailelerimize gitsin, öğrenim gören öğrencilerimize can suyu olsun.

 

Tabii bu konuda olumsuz tepkiler de olacaktır ama emin olun ki bu olumsuz tepkileri veren insanlarımız bu yemekler ortadan kalktığı zaman kendileri bile memnun olacaktır. Derdimiz maddi durumu iyi olan taziye sahiplerinin verecekleri taziye yemekleri değildir. Derdimiz yoksul olan taziye sahiplerinin bu gelenek ve görenek sandığımız bu yemeklerin kalkmasıyla büyük bir dertten kurtulmasıdır. Bölgemiz taziye konusunda çok hassas davranmakta ve istinasız herkes taziyelerini iletmek için taziye sahibine başsağlığına gitmektedir.

 

Şimdi düşünün ki yoksul bir insan bir düğün yaptığında 100 kişi düğününe gidiyorsa taziyesi olduğu zaman 1000 kişi hatta binlerce kişi taziyesine gitmektedir.

 

Şimdi taziye sahibi bu binlerce kişiye nasıl yemek yapsın. Ya borçlanacak ya da eş dost akrabasının yardımına muhtaç kalacak.

Ayrıca altını çizerek belirtelim ki bizim burada değindiğimiz konu 3 gün 5 gün süren taziye yemekleridir. 

Fakat mevlüt yemeği hususuna bir diyeceğimiz olamaz. Mevlüt yemeğinde de taziye sahibi vefat edenin hayrına isterse yemek verir isterse helva isterse külünçe dağıtır.

 

Biz Mersin Viranşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği olarak yaptığımız tüm toplantılarımızda bu konu hep ön safhalardaydı ve bu konuya bir el atmak bununla ilgili bir yerlerden başlamamız lazımdı. En son yaptığımız olağanüstü toplantımızda tüm dernek üyelerimizin olumlu görüşleriyle birlikte bundan böyle Mersinde ki taziyelerimizde taziye yemeklerinin kalkması konusunda alt yapı çalışmalarımızı başlatmış bulunmakta bu konuyla ilgili istişarelerimiz ve görüşmelerimiz sürmektedir. Her ne kadar olumlu sonuçlar doğurur bilemiyoruz ve ümit ediyoruz ki başaracağız. Görüşmelerimiz sürmektedir. Her ne kadar olumlu sonuçlar doğurur bilemiyoruz ve ümit ediyoruz ki başaracağız.

 

Bu çalışmalarımızı İleriki zamanlarda memleketimizde de uygulamaya sokmak için elimizden gelen çaba ve gayreti sürdüreceğiz. Bölgemizdeki kanaat önderlerimizle görüşeceğiz. Bunu sizler gibi güzide basının sürekli gündemde tutmasıyla ve sizin de köşe yazınızda belirttiğiniz gibi bazı sivil toplum kuruluşlarının olaya el atmasıyla çözülecektir.

 

Herkes diyor ki fakir gidip karnını orada doyuruyor neden engel olmak istiyorsunuz? Hayır, kimse kusura bakmasın ki doyuramıyor. Asıl şimdi taziye ye gelip karnını doyurmak isteyen fakirinde karnı doyacak evde ki çoluk çocuğunun ve eşinin de karnı doyacak. Çünkü taziye sahibi yapmak istediği hayrı götürüp asıl ihtiyaç sahibi insanlara verecek. Yani herkes taziye yemeğinden fedakârlık edip yüzlerce fakirin karnını doyurmaya, okuyan öğrencilerimize yardımda bulunmaya vesile olacaktır.

 

Bu konuda Mersin’de faaliyet gösteren bir çok dernekle görüştük, Ceylanpınarlılar Derneği ile, Bitlisliler Derneği, Cizreliler Derneği, Mardinliler derneği ile. Fakat gördük ve inandık ki bu sorun sadece Viranşehir’in değil tüm bölgemizin genel bir sorunudur. Bu yönde yakında birçok derneğin başkanı ile toplantı yapılacak olup bu kararımızı da geniş katılımlı olarak basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşacağız. Dedi

 

Haber:Abbas Mutlu

 

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.
Advert Advert

Diğer GÜNCEL Haberleri

Advert
Advert
Advert ">

Arşiv Arama

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
12°C / 5°C
Durum
Parçalı Bulutlu
Namaz Vakitleri
İmsak
05:55
Güneş
07:23
Öğle
12:26
İkindi
14:55
Akşam
17:17
Yatsı
18:38

Anket

Tümü
İDAM GELSİN Mİ?
EVET
HAYIR
KARARSIZ