MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM ETTİ
Advert

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM ETTİ

Merkez Bankası Bugünde Faiz İndirimine Gitti.Gözler Piyasaya Çevrildi

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM ETTİ
Advert

Uzmanlara göre ise faizde riskli bölgeye gelindi.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz 2019'da başlattığı faiz indirim sürecine Şubat 2020'de de devam etti.

Merkez, 2020'nin ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürdü. Böylelikle son 8 ayda faizler yüzde 24'ten yüzde 10,75'e çekilmiş oldu. Geçen yılın son 4 toplantısında politika faizini 1200 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 12'ye düşüren Merkez Bankası, 16 Ocak 2020'deki yılın ilk PPK toplantısında da politika faizini yüzde 11,25'e çekmişti.

Merkez'den "daha ölçülü indirim" ifadesi Karar sonrası yapılan yazılı açıklamada, Merkez Bankası'nın 50 baz puanlık indirim için "daha ölçülü indirim" ifadesini kullanması dikkat çekti. Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğuna da değinilen açıklamada, Merkez Bankası'nın para politikasındaki temkinli duruşunu sürdüreceği kaydedildi. Çin'den yayılan koronavirüse ilişkin gelişmelerin de takip edildiğine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir."

Karar sonrası dolar kuru yükseldi Son faiz indirimi öncesinde 6.05 lira seviyesinde olan dolar kuru, kararla birlikte 6.07 lirayı aştı.

Faiz kararının piyasaya etkisini DW Türkçe'ye değerlendiren TEB Yatırım Bankacılık Analisti Övünç Gürsoy,

indirimin piyasa beklentileri ile paralel olduğunu söylüyor. Enflasyonda yıl sonu hedefinin yüzde 8 civarında olduğunu hatırlatan Gürsoy'a göre, enflasyon hedefi ile eşgüdümlü olarak faiz indirimleri devam edebilir. Ancak son faiz indiriminin kredi faizlerinde bir miktar daha düşüş yaratsa da mevduat faizlerine etki etmeyeceğini kaydeden Gürsoy, "Mevduat faizlerinde artık dibe gelindi diye düşünüyorum. Bundan sonra Merkez Bankası faiz indirimlerine devam ederse, piyasaya yansıması olumsuz olabilir" diye konuşuyor.

Merkez Bankası Faiz indirimi Faiz Faiz Kurları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2021 ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU
2021 ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU
Afetleri erkenden bilecek! Çin uzaya gönderdi
Afetleri erkenden bilecek! Çin uzaya gönderdi