MENİERE SENDROMU NEDENLERİ
Advert

MENİERE SENDROMU NEDENLERİ

Meniere Hastalığı Neden Olur? (İç Kulak Tansiyonu Nedir?)

MENİERE SENDROMU NEDENLERİ
Advert

Meniere hastalığı, iç kulak sıvılarının mikrobiyotik oluşumlar sebebi ile fazla miktarda artması ya da azalması yüzünden hastaya denge kaybı, baş dönmesi atakları, kulak çınlaması, fazla gürültülü ortamlarda kulakta ağrı ve işitme zorluğu çektiren bir hastalıktır.

 

Meniere hastalığında bu belirtiler görülebileceği gibi, sadece bir belirti de görülebilir.

 

Meniere sendromunun belirtileri ilk defa Prosper meniere isminde bir Fıransız doktor tarafından 1861 yılında tanımlanmıştır. Bu hastalığın adı meniere hastalığı olarak kabul edilmiştir. Hastalık, önce kulağın birini etkiler ve hastaların yüzde 25’inde ya da yüzde 50’sinde sonraki dönemlerde öbür kulağı da etkileyebilir. Hastalığın ilk zamanlarında labirent diye bilinen iç kulak bölümünde sıvı artması meydana çıkar. Bu sıvının artışı labirent zarında basınç yaparak zarı bozar veya yırtabilir. Bu nedenle denge veya işitme duyuları bozulmaktadır.

 

Bu hastalık binde 40 veya 100 oranında rastlanmaktadır. Her yaşta olmasına oranla genelde genç bayanlarda 20-40 yaşları arasında daha fazla görülür. Meniere hastalığının genetik olma ihtimali de vardır. Stres, yüksek tansiyon, kronik hastalıklar, böbrek yetmezliği, fazla yağlı beslenme, uykusuzluk, şeker hastalığı, fazla tuzlu yeme, fazla kafein, alkol, sigara, Akdeniz ateşi hastalığı, kansızlık, ritim bozukluğu gibi hastalıklar en çokta aşırı stresin, yorgunluğun, uykusuzluğun tetiklediği bir hastalıktır. Meniere hastalığının sebebi şimdilik tam olarak bilinmemektedir.

 

Kaynak: Sağlıkocağım

Meniere hastalığı Vertigo Kulakta sıvı birikmesi Vertigo tedavisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
VİRANŞEHİR'DE  ÇOCUĞA ÇARPAN ARAÇ TAKLA ATTI
VİRANŞEHİR'DE ÇOCUĞA ÇARPAN ARAÇ TAKLA ATTI
YENİ VAKALAR ÇIKINCA 4 YENİ BİNA DAHA KARANTİNAYA ALINDI
YENİ VAKALAR ÇIKINCA 4 YENİ BİNA DAHA KARANTİNAYA ALINDI