AK Parti Düğmeye Bastı! Önü Açılıyor
Advert

AK Parti Düğmeye Bastı! Önü Açılıyor

AK Parti milletvekilleri ve YÖK bürokratlarının üzerinde çalıştığı yeni taslak ile vakıf üniversitelerine borçlanma sınırı getirilmesi öngörülüyor.

AK Parti Düğmeye Bastı! Önü Açılıyor
Advert
İstanbul Şehir Üniversitesinde yaşanan mali kriz nedeniyle başlayan tartışmalardan sonra AK Parti, vakıf üniversitelerine yönelik yeni adımları içeren bir taslak üzerinde çalışmaya başladı.

 

Edinilen bilgilere göre TBMM Millî Eğitim Komisyonunun AK Partili üyeleri ile YÖK bürokratlarının üzerinde çalıştığı taslakta vakıf üniversitelerinde yaşanacak ekonomik krizleri ortadan kaldırmak ve öğrencileri mağdur etmemek için bir dizi önlem alınıyor. Bu kapsamda vakıf üniversitelerine borçlanma sınırı getirilmesi öngörülüyor. Bu üniversitelerde yaşanacak mali kriz ihtimaline karşı öğrencilerin mağdur olmaması için borçlanma miktarı yıllık cirolarına göre belirlenecek. Vakıf üniversitelerinin yeni yatırım yapmalarına, bir yıllık gelirlerinden eğitim giderlerine belli oranda pay ayırdıktan sonra izin verilecek.  

 

ÖZEL ÜNİVERSİTE

 

AK Parti kaynakları,  özel ilkokul, özel lise benzeri özel üniversiteler kurulmasının önünün açılmasının da tartışıldığını, ancak bunun için Anayasa değişikliği yapılması gerektiğini dile getirdi. Bu nedenle muhalefetin desteğinin aranacağı belirtildi. Anayasaya göre, kâr amacı taşıyan özel üniversitelerin kurulması mümkün değil. Sadece devlet ile kâr amacı gütmeyen vakıf üniversiteleri üniversite kurabiliyor.

 

BİTİRME SINAVI

 

Taslak ile tartışılan bir başka başlık ise meslek okulları oldu. YÖK’ün hazırladığı taslakta meslek okullarından mezun olanlara bitirme veya yeterlilik sınavını geçme zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor. Bu düzenlemeye bazı itirazların geldiği belirtilirken, Mesleki Yeterlilik Kurumunun bu konuda zaten çalışmaları olduğu, ayrıca bir bitirme sınavına ihtiyaç olmadığı hatırlatıldı. YÖK’ün ve AK Parti’nin üzerinde çalıştığı taslakla ilgili olarak önümüzdeki hafta bir toplantı daha yapılacağı, mart ayı içinde ise Meclis gündemine getirileceği belirtiliyor.

 

Türkiye Gazetesi
Ak parti viransehir haber özel üniversite gündem haberler eğitim haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
OKULLAR AÇILIYOR
OKULLAR AÇILIYOR
BAKAN SOYLU; EHLİYETLER PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜCRETSİZ OLARAK KİMLİK KARTINA YÜKLENECEK
BAKAN SOYLU; EHLİYETLER PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜCRETSİZ OLARAK KİMLİK KARTINA YÜKLENECEK