Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar!
Advert

Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar!

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun her fırsatta altı çiziliyor

Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar!
Advert
Deprem anında ve sonraki süreçte en önemli ve hayati konulardan biri de gerek görevlilerle gerek vatandaşların yakınlarıyla iletişim kurulması. Bu noktada geliştirilen internetsiz çalışan mesajlaşma uygulamaları afet iletişimi ayakta tutmak için hayati önem taşıyor.

 

O uygulamaları sizler için derledik...

 

1-AKUT tarafından geliştirilen 'güvendeyim' uygulaması meydana gelen deprem veya diğer doğal afetlerin ardından yakınlarınıza güvende olduğunuzu bildirmenize imkan tanıyor. Güvendeyim uygulaması ayarlar bölümünden belirlediğiniz en fazla 5 telefon numarasına uygulamanın ana ekranındaki Güvendeyim butonuna bastığınızda telefonunuzun GPS servisi üzerinden aldığı konumunuzu telefonunuz SMS sistemi üzerinden belirttiğiniz kişilere gönderiyor. Aynı şehirde yaşamayan en az bir yakınınızın numarasını da uygulamaya eklemeniz tavsiye ediliyor. Bu işlem standart SMS tarifeniz üzerinden operatörünüz tarafından ücretlendirilmiyor. Güvendeyim uygulaması, uygulamayı yükledikten sonra internete ihtiyaç duymuyor. Ayrıca Deprem, Sel ve Yangın konularındaki bazı temel bilgilere yine uygulamanın menüsü üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

2-FireChat (Android & iOS) 'multipeer connectivity framework' üzerinde çalışan, gsm baz istasyonu veya kablosuz ağ olmayan alanlarda cep telefonlarının birbirine aktarma istasyonu olarak hizmet verdiği ötede erişilebilir mesafede bir cep telefonu olduğu sürece wi-fi veya bluetooth üzerinden teorik olarak sonsuz mesafeye zincirleme mesaj ve foto iletimi sağlayan uygulama.

 

3- Bridgefy (Android & iOS) Çevirimdışı mesajlaşma uygulaması. internet ya da sms gerektirmeden, programı yüklemiş olan cihazların bluetooth'unu kullanarak mesaj aktarımı yapıyor. 

 

4- MeshTalk Oppo markasının geliştirdiği bir teknoloji. WiFi ya da şebeke olmadan 3 km'lik alan içerisinde fotoğraf, video ve metin göndermenizi sağlıyor.

 

5- Voxer WiFi yani internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirir ve etrafınızdaki insanlarla iletişim kurmanızı sağlar.

 

6- Zello PTT'nin ücretsiz telsiz uygulamasıdır. Telefonunuzu bas konuş telsize çevirir. WiFi gerekliliği bulunuyor.

 

7- Vojer (iOS) Sadece IOS işletim sisteminden indirilebilen Vojer, FireChat ve Bridgefy gibi internetin olmadığı zamanlarda yüklenen program sayesinde bilgi ve veri akışını oluşturmaktadır.

 

8- The Serval Mesh  The Serval Mesh uygulaması, bluetooth üzerinden iletişim sağlamaktadır. Ağ değişikliğinde, bağlantının kopma yaşandığı bölgelerde ve telefon şebekelerinin çökmesi halinde kullanılabilir.

 

9- Signal Offline Messenger Signal Offline Messenger, şebekenin olmadığı yerlerde ve doğal afet durumlarında gsm operatörlerinin etkisiz kaldığı zamanlarda kullanılabilen hayat kurtaran bir uygulamadır.

 

10- Flows İnternet bağlantısı olmadan anonim mesajlaşma uygulaması

 

11- HeyTell İnternet bağlantısı gerektirmeyen bir mesajlaşma uygulaması  

 

Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar! viransehir haber son dakika haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
SÜRÜCÜSÜNÜN DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİĞİ ARAÇ DEREYE UÇTU
VALİ ERİN UYARDI!
VALİ ERİN UYARDI!